Ogólny stosunek do osób homoseksualnych w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
(nowe badania) |
||
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 71: | Linia 71: | ||
|TNS OBOP | |TNS OBOP | ||
|K.085/95 | |K.085/95 | ||
|<ref name="K.085/95">{{cytuj stronę | url = http:// | |<ref name="K.085/95">{{cytuj stronę | url = http://tnsglobal.pl/archiv_files/085-95.pdf | tytuł = Jakie zachowania potępiamy? | data dostępu = 2012-07-19 | opublikowany = tnsglobal.pl | data = 1995-07-11 | język = pl}}</ref> | ||
|1995-07-08 | |1995-07-08 | ||
|1995-07-11 | |1995-07-11 | ||
Linia 277: | Linia 277: | ||
|12% | |12% | ||
|Czy społeczeństwo powinno akceptować homoseksualizm? | |Czy społeczeństwo powinno akceptować homoseksualizm? | ||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014">{{Cytuj książkę | nazwisko = Górska | imię = Paulina | nazwisko2 = Mikołajczak | imię2 = Małgorzata | tytuł = Postawy wobec osób homoseksualnych | wydawca = Centrum Badań nad Uprzedzeniami | miejsce = Warszawa | rok = 2014 | url = http://cbu.psychologia.pl/uploads/f_winiewski/PPS2%20raporty/Postawy%20wobec%20os%C3%B3b%20homoseksualnych%20PG%20MM%20ST%20poprawiony.pdf | język = pl}}</ref> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|29% | |||
|49% | |||
|22% | |||
|„Osoby homoseksualne stanowią zagrożenie dla wszystkiego, co uważam za dobre, moralne i normalne w społeczeństwie.” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|35% | |||
|45% | |||
|20% | |||
|„Osoby homoseksualne zagrażają polskiej rodzinie” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|36% | |||
|36% | |||
|28% | |||
|„Jeśli osoby homoseksualne zdobędą większe prawa, odbędzie się to naszym kosztem” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|22% | |||
|59% | |||
|19% | |||
|„Kiedy to tylko możliwe, osób homoseksualnych powinno się unikać” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|28% | |||
|42% | |||
|30% | |||
|„Osoby homoseksualne są niemoralne” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|53% | |||
|23% | |||
|24% | |||
|„Osoby homoseksualne stały się zdecydowanie zbyt konfrontacyjne w swoich żądaniach równouprawnienia” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|34% | |||
|43% | |||
|23% | |||
|„Osoby homoseksualne, które ujawniły swoją orientację, powinny być podziwiane za odwagę” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2014" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|43% | |||
|30% | |||
|27% | |||
|„Osoby homoseksualne muszą wciąż walczyć o równe prawa” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2015">{{Cytuj książkę | nazwisko = Stefaniak | imię = Anna | nazwisko2 = Bilewicz | imię2 = Michał | nazwisko3 = Winiewski | imię3 = Mikołaj | tytuł = Uprzedzenia w Polsce | wydawca = Wydawnictwo Liberi Libri | miejsce = Warszawa | rok = 2015 | url = http://www.liberilibri.pl/stefaniak/item/download/1_a00691de6346f458291910cbb943a8a6 | isbn = 978-83-63487-14-0 | język = pl}}</ref> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|75% | |||
|25% | |||
|0% | |||
|b.d. (Badani byli proszeni o odpowiedź czy byliby skłonni zaakceptować osoby homoseksualne w pracy) | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|PPS2 | |||
|<ref name="cbu2015" /> | |||
|2013-06-01 (?) | |||
|2013-06-30 (?) | |||
|965 | |||
|72% | |||
|26% | |||
|2% | |||
|b.d. (Badani byli proszeni o odpowiedź czy byliby skłonni zaakceptować osoby homoseksualne jako sąsiadów) | |||
|- | |- | ||
|CBOS | |CBOS | ||
Linia 290: | Linia 400: | ||
|- | |- | ||
|CBOS | |CBOS | ||
| | |15/2014 | ||
|<ref name="15/2014">{{cytuj stronę | url = http://badanie.cbos.pl/details.asp?q=a1&id=4954 | tytuł = Religijność a zasady moralne | data dostępu = 2016-05-13 | imię = Rafał | nazwisko = Boguszewski | opublikowany = badanie.cbos.pl | data = 2014-02-04 | język = pl}}</ref> | |||
|2013-12-05 | |||
|2013-12-12 | |||
|910 | |||
|22% | |||
|70% | |||
|8% | |||
|Jaki jest Pana(i) stosunek do przedstawionych zachowań i sytuacji? Czy, Pana(i) zdaniem, są one dopuszczalne czy też niedopuszczalne? Współżycie seksualne osób tej samej płci | |||
|- | |||
|CBOS | |||
|149/2014 | |||
|<ref name="149/2014">{{cytuj stronę | url = http://badanie.cbos.pl/details.asp?q=a1&id=5088 | tytuł = Granice tolerancji - stosunek do wybranych grup mniejszościowych | data dostępu = 2014-12-24 | imię = Natalia | nazwisko = Hipsz | opublikowany = badanie.cbos.pl | data = 2014-11-04 | język = pl}}</ref> | |<ref name="149/2014">{{cytuj stronę | url = http://badanie.cbos.pl/details.asp?q=a1&id=5088 | tytuł = Granice tolerancji - stosunek do wybranych grup mniejszościowych | data dostępu = 2014-12-24 | imię = Natalia | nazwisko = Hipsz | opublikowany = badanie.cbos.pl | data = 2014-11-04 | język = pl}}</ref> | ||
|2014-09-11 | |2014-09-11 | ||
Linia 299: | Linia 420: | ||
|5% | |5% | ||
|Czy miał(a)by pan(i) coś przeciwko temu, aby mieć za sąsiada geja? | |Czy miał(a)by pan(i) coś przeciwko temu, aby mieć za sąsiada geja? | ||
|- | |||
|PBS | |||
| | |||
|<ref name="MNW">{{cytuj stronę | url = http://miloscniewyklucza.pl/doc/PostawyWobecRownosciMalzenskiejWPolsce_raportMNW.pdf | tytuł = Postawy wobec równości małżeńskiej w Polsce | data dostępu = 2016-05-01 | opublikowany = miloscniewyklucza.pl| język = pl}}</ref> | |||
|2015-05-01 (?) | |||
|2015-05-15 (?) | |||
|1000 | |||
|61% | |||
|25% | |||
|14% | |||
|Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku zamieszkiwały w Pana/Pani mieście? | |||
|- | |||
|PBS | |||
| | |||
|<ref name="MNW" /> | |||
|2015-05-01 (?) | |||
|2015-05-15 (?) | |||
|1000 | |||
|52% | |||
|33% | |||
|15% | |||
|Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były Pana/Pani sąsiadami? | |||
|- | |||
|PBS | |||
| | |||
|<ref name="MNW" /> | |||
|2015-05-01 (?) | |||
|2015-05-15 (?) | |||
|1000 | |||
|50% | |||
|34% | |||
|16% | |||
|Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były zatrudnione w Pana/Pani miejscu pracy? | |||
|- | |||
|PBS | |||
| | |||
|<ref name="MNW" /> | |||
|2015-05-01 (?) | |||
|2015-05-15 (?) | |||
|1000 | |||
|39% | |||
|41% | |||
|20% | |||
|Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były wśród Pana/Pani znajomych, przyjaciół? | |||
|- | |||
|PBS | |||
| | |||
|<ref name="MNW" /> | |||
|2015-05-01 (?) | |||
|2015-05-15 (?) | |||
|1000 | |||
|29% | |||
|47% | |||
|24% | |||
|Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku zostały członkami Pana/Pani bliskiej rodziny? | |||
|} | |} | ||
<noinclude>{{Przypisy}} | <noinclude>{{Przypisy}} |
Wersja z 19:13, 15 maj 2016
Sondażownia | Sygnatura | Źródło | Data początku badań | Data końca badań | Liczebność próby | Odpowiedź pozytywna (twierdząca, popierająca) | Odpowiedź negatywna (przecząca, niepopierająca) | Odpowiedź neutralna | Treść zadanego pytania |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CBOS | BDF/317/22/88 | [1][2] | 1988-09-17 | 1988-09-22 | b.d. | 7% | 46% | 47% | Czy Pana(i) zdaniem państwo powinno ochraniać homoseksualistów, zwalczać ich czy też traktować obojętnie? |
CBOS | BS/143/128/94 | [3] | 1994-06-17 | 1994-06-20 | 1197 | 45% | 45% | 10% | Czy był(a) by Pan(i) przeciwko czy też nie miał(a) by pan(i) zastrzeżeń, aby homoseksualista należał do grona pana(i) bliskich znajomych? |
CBOS | BS/143/128/94 | [3] | 1994-06-17 | 1994-06-20 | 1197 | 58% | 33% | 9% | Czy był(a) by Pan(i) przeciwko czy też nie miał(a) by pan(i) zastrzeżeń, aby homoseksualista był pana najbliższym sąsiadem? |
CBOS | BS/143/128/94 | [3] | 1994-06-17 | 1994-06-20 | 1197 | 62% | 29% | 9% | Czy był(a) by Pan(i) przeciwko czy też nie miał(a) by pan(i) zastrzeżeń, aby homoseksualista pracował w tym samym zakładzie razem z panem(ią)? |
CBOS | BS/143/128/94 | [3] | 1994-06-17 | 1994-06-20 | 1197 | 68% | 24% | 8% | Czy był(a) by Pan(i) przeciwko czy też nie miał(a) by pan(i) zastrzeżeń, aby homoseksualista mieszkał na tej samej ulicy (w tej samej wsi co pan(i))? |
TNS OBOP | K.085/95 | [4] | 1995-07-08 | 1995-07-11 | 980 | 18% | 74% | 8% | Jak Pan(i) ocenia współżycie seksualne z osobą tej samej płci? (potępiam/nie potępiam/trudno powiedzieć) |
CBOS | BS/49/2001 | [5] | 2001-04-06 | 2001-04-09 | 1036 | 40% | 42% | 18% | Czy, Pana(i) zdaniem, osoby tej samej płci pozostające ze sobą w bliskim związku powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne? |
CBOS | BS/189/2003 | [6] | 2003-11-29 | 2003-12-02 | 1000 | 38% | 36% | 26% | Czy, pana(i) zdaniem, osoby tej samej płci pozostające ze sobą w związku intymnym powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne? |
CBOS | BS/127/2005 | [7] | 2005-07-01 | 2005-07-04 | 1021 | 40% | 42% | 18% | Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne? |
CBOS | BS/133/2005 | [8] | 2005-07-01 | 2005-07-04 | 1021 | 12% | 69% | 19% | Oceniane zachowanie: Homoseksualizm |
CBOS | BS/52/2006 | [9] | 2006-02-03 | 2006-02-06 | 1011 | 9% | 85% | 6% | Jaki rodzaju związku między ludźmi uznał(a)by Pan(i) za rodzinę, a jaki nie? Czy, Pana(i) zdaniem, rodzinę tworzy związek osób tej samej płci (gejów lub lesbijek) wychowujących wspólnie dziecko (dzieci) jednej z nich? |
CBOS | BS/52/2006 | [9] | 2006-02-03 | 2006-02-06 | 1011 | 6% | 90% | 4% | Jaki rodzaju związku między ludźmi uznał(a)by Pan(i) za rodzinę, a jaki nie? Czy, Pana(i) zdaniem, rodzinę tworzy związek dwóch osób tej samej płci (gejów lub lesbijek) niewychowujących dzieci? |
CBOS | BS/74/2007 | [10] | 2007-03-30 | 2007-04-02 | 937 | 83% | 9% | 8% | Czy w Pana(i) odczuciu określenie „Pedał” jest czy też nie jest obraźliwe lub krzywdzące? |
CBOS | BS/74/2007 | [10] | 2007-03-30 | 2007-04-02 | 937 | 80% | 7% | 13% | Czy w Pana(i) odczuciu określenie „Ciota” jest czy też nie jest obraźliwe lub krzywdzące? |
CBOS | BS/74/2007 | [10] | 2007-03-30 | 2007-04-02 | 937 | 67% | 10% | 24% | Czy w Pana(i) odczuciu określenie „Lesba” jest czy też nie jest obraźliwe lub krzywdzące? |
CBOS | BS/54/2008 | [11] | 2008-02-01 | 2008-02-04 | 1137 | 14% | 76% | 10% | Punkty na skali 1–10, gdzie 1 oznacza, że zachowanie „jest zawsze złe i nigdy nie może być usprawiedliwione”, a 10 – że nie ma w tym nic złego i zawsze może być usprawiedliwione”. Oceniane zachowanie: Homoseksualizm |
CBOS | BS/88/2008 | [2] | 2008-05-09 | 2008-05-12 | 1116 | 13% | 20% | 67% | Czy Pana(i) zdaniem państwo powinno ochraniać homoseksualistów, zwalczać ich czy też traktować obojętnie? |
CBOS | BS/88/2008 | [2] | 2008-05-09 | 2008-05-12 | 1116 | 37% | 37% | 26% | Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne? |
GfK Polonia | [12] | 2009-07-03 | 2009-07-05 | 1000 | 14% | 72% | 14% | Czy krytykowanie związków homoseksualnych powinno być karane? | |
CBOS | BS/95/2010 | [13] | 2010-04-08 | 2010-04-19 | 1056 | 42% | 37% | 21% | Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli dwóch osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne? |
CBOS | BS/99/2010 | [14] | 2010-06-10 | 2010-06-16 | 1021 | 19% | 64% | 17% | Oceniane zachowanie: Homoseksualizm |
CBOS | BS/33/2013 | [15] | 2013-01-31 | 2013-02-06 | 1111 | 23% | 69% | 8% | Jaki rodzaju związku między ludźmi uznał(a)by Pan(i) za rodzinę, a jaki nie? Czy, Pana(i) zdaniem, rodzinę tworzy związek osób tej samej płci (gejów lub lesbijek) wychowujących wspólnie dziecko (dzieci) jednej z nich |
CBOS | BS/33/2013 | [15] | 2013-01-31 | 2013-02-06 | 1111 | 14% | 81% | 5% | Jaki rodzaju związku między ludźmi uznał(a)by Pan(i) za rodzinę, a jaki nie? Czy, Pana(i) zdaniem, rodzinę tworzy związek dwóch osób tej samej płci (gejów lub lesbijek) niewychowujących dzieci |
Pew Research Center | [16] | 2013-03-02 | 2013-05-01 | 800 | 42% | 46% | 12% | Czy społeczeństwo powinno akceptować homoseksualizm? | |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 29% | 49% | 22% | „Osoby homoseksualne stanowią zagrożenie dla wszystkiego, co uważam za dobre, moralne i normalne w społeczeństwie.” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 35% | 45% | 20% | „Osoby homoseksualne zagrażają polskiej rodzinie” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 36% | 36% | 28% | „Jeśli osoby homoseksualne zdobędą większe prawa, odbędzie się to naszym kosztem” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 22% | 59% | 19% | „Kiedy to tylko możliwe, osób homoseksualnych powinno się unikać” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 28% | 42% | 30% | „Osoby homoseksualne są niemoralne” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 53% | 23% | 24% | „Osoby homoseksualne stały się zdecydowanie zbyt konfrontacyjne w swoich żądaniach równouprawnienia” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 34% | 43% | 23% | „Osoby homoseksualne, które ujawniły swoją orientację, powinny być podziwiane za odwagę” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [17] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 43% | 30% | 27% | „Osoby homoseksualne muszą wciąż walczyć o równe prawa” (7 stopniowa skala od 1-„Zdecydowanie się zgadzam” do 7-„Zdecydowanie się nie zgadzam”) |
CBOS | PPS2 | [18] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 75% | 25% | 0% | b.d. (Badani byli proszeni o odpowiedź czy byliby skłonni zaakceptować osoby homoseksualne w pracy) |
CBOS | PPS2 | [18] | 2013-06-01 (?) | 2013-06-30 (?) | 965 | 72% | 26% | 2% | b.d. (Badani byli proszeni o odpowiedź czy byliby skłonni zaakceptować osoby homoseksualne jako sąsiadów) |
CBOS | BS/111/2013 | [19] | 2013-07-04 | 2013-07-11 | 1005 | 26% | 56% | 18% | Oceniane zachowanie: Homoseksualizm |
CBOS | 15/2014 | [20] | 2013-12-05 | 2013-12-12 | 910 | 22% | 70% | 8% | Jaki jest Pana(i) stosunek do przedstawionych zachowań i sytuacji? Czy, Pana(i) zdaniem, są one dopuszczalne czy też niedopuszczalne? Współżycie seksualne osób tej samej płci |
CBOS | 149/2014 | [21] | 2014-09-11 | 2014-09-17 | 946 | 18% | 77% | 5% | Czy miał(a)by pan(i) coś przeciwko temu, aby mieć za sąsiada geja? |
PBS | [22] | 2015-05-01 (?) | 2015-05-15 (?) | 1000 | 61% | 25% | 14% | Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku zamieszkiwały w Pana/Pani mieście? | |
PBS | [22] | 2015-05-01 (?) | 2015-05-15 (?) | 1000 | 52% | 33% | 15% | Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były Pana/Pani sąsiadami? | |
PBS | [22] | 2015-05-01 (?) | 2015-05-15 (?) | 1000 | 50% | 34% | 16% | Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były zatrudnione w Pana/Pani miejscu pracy? | |
PBS | [22] | 2015-05-01 (?) | 2015-05-15 (?) | 1000 | 39% | 41% | 20% | Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku były wśród Pana/Pani znajomych, przyjaciół? | |
PBS | [22] | 2015-05-01 (?) | 2015-05-15 (?) | 1000 | 29% | 47% | 24% | Czy zaakceptował(a)by Pan/i dwie osoby tej samej płci żyjące w stałym związku zostały członkami Pana/Pani bliskiej rodziny? |
Przypisy
- ↑ Elżbieta Kassyk: Opinie o homoseksualizmie. tolerancja czy potępienie? (pol.). badanie.cbos.pl, 1988-11-07.
- ↑ 2,0 2,1 2,2 Michał Wenzel: Prawa gejów i lesbijek (pol.). badanie.cbos.pl, 2008-06-06. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ 3,0 3,1 3,2 3,3 Barbara Badora: Społeczna akceptacja homoseksualizmu (pol.). badanie.cbos.pl, 1994-08-25. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Jakie zachowania potępiamy? (pol.). tnsglobal.pl, 1995-07-11. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Michał Wenzel: Postawy wobec małżeństw homoseksualnych (pol.). badanie.cbos.pl, 2001-04-20. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Michał Wenzel: Związki partnerskie par homoseksualnych (pol.). badanie.cbos.pl, 2003-12-10. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Michał Wenzel: Akceptacja praw dla gejów i lesbijek i społeczny dystans wobec nich (pol.). badanie.cbos.pl, 2005-07-27. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Rafał Boguszewski: Wartości i normy w życiu Polaków (pol.). badanie.cbos.pl, 2005-08-11. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ 9,0 9,1 Beata Roguska: Potrzeby prokreacyjne oraz preferowany i realizowany model rodziny (pol.). badanie.cbos.pl, 2006-03-27. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ 10,0 10,1 10,2 Michał Feliksiak: Społeczna percepcja przemocy werbalnej i mowy nienawiści (pol.). badanie.cbos.pl, 2007-05-09. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ Rafał Boguszewski: Kontrowersje wokół różnych zjawisk dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego (pol.). badanie.cbos.pl, 2008-03-31. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ Jarosław Stróżyk: [www.rp.pl/artykul/332342.html?print=tak&p=0 Jak Polacy widzą związki gejów] (pol.). 2009-07-10. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Michał Feliksiak: Postawy wobec gejów i lesbijek (pol.). badanie.cbos.pl, 2010-06-05. [dostęp 2012-07-19].
- ↑ Rafał Boguszewski: Co jest ważne, co można a czego nie wolno – normy i wartości w życiu Polaków (pol.). badanie.cbos.pl, 2010-07-09. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ 15,0 15,1 Rafał Boguszewski: Rodzina - jej współczesne znaczenie i rozumienie (pol.). cbos.pl, 2013-03-12. [dostęp 2013-04-19].
- ↑ The Global Divide on Homosexuality (ang.). pewglobal.org, 2013-06-04. [dostęp 2013-06-04].
- ↑ 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 17,6 17,7 Paulina Górska, Małgorzata Mikołajczak: Postawy wobec osób homoseksualnych. Warszawa: Centrum Badań nad Uprzedzeniami, 2014. (pol.)
- ↑ 18,0 18,1 Anna Stefaniak, Michał Bilewicz, Mikołaj Winiewski: Uprzedzenia w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo Liberi Libri, 2015. ISBN 978-83-63487-14-0. (pol.)
- ↑ Rafał Boguszewski: Wartości i normy (pol.). badanie.cbos.pl, 2013-08-08. [dostęp 2012-07-21].
- ↑ Rafał Boguszewski: Religijność a zasady moralne (pol.). badanie.cbos.pl, 2014-02-04. [dostęp 2016-05-13].
- ↑ Natalia Hipsz: Granice tolerancji - stosunek do wybranych grup mniejszościowych (pol.). badanie.cbos.pl, 2014-11-04. [dostęp 2014-12-24].
- ↑ 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 Postawy wobec równości małżeńskiej w Polsce (pol.). miloscniewyklucza.pl. [dostęp 2016-05-01].
|