Homo.pl (film)

Z Encyklopedii LGBT
Na planie zdjęciowym (od prawej): reżyser Robert Gliński, operator Jan Budzowski

Homo.pl - film dokumentalny w reżyserii Roberta Glińskiego.

Film zrealizowany w 2007 r. przez wytwórnię filmową Filmcontract Ltd na zlecenie telewizji HBO Polska. Premiera filmu odbyła się w lutym 2008. Film prezentowany jest na przeglądach filmów LGBT.

Twórcy filmu

  • Reżyseria: Robert Gliński
  • Scenariusz: Jacek Wasilewski
  • Zdjęcia: Jan Budzowski, Przemysław Kamiński
  • Udźwiękowienie: Leszek Freund, Jerzy Murawski, Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek
  • Montaż: Krzysztof Szpetmański, Jan Mironowicz
  • Kierownictwo produkcji: Jacek Dąbrowski-Udziela
  • Produkcja: Filmcontract Ltd dla HBO Polska

W filmie wystapili:

  • Rafał Dembe
  • Michał Hucał
  • Krzysztof Kliszczyński
  • Eliza Kostrzewa
  • Sylwia Kucharczyk
  • Krzysztof Nowak
  • Artur Orzoł
  • Waldemar Zboralski

Opis filmu

Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Film ukazuje codzienne życie trzech par gejów, pary lesbijek i samotnej lesbijki. Osoby występujące w filmie odpowiadały na ten sam zestaw pytań dotyczących ich życia: kiedy rozponały swoją homoseksualność, jak zareagowała na to rodzina i najbliższe otoczenie, jak doszło do poznania się par, jak radzą sobie w codziennym życiu, jaki jest ich stosunek do legalizacji związków osób homoseksualnych oraz jak odnoszą się do kwestii posiadania dzieci w tych związkach. Jedna z par gejów, mieszkająca w Warszawie, złożyła sobie w 2006 r. prywatne ślubowanie, podobne do ślubowań składanych w kościele protestanckich. Druga para gejów po emigracji do Anglii zawarła tam legalny związek partnerski jesienią 2007 r. Pozostali uczestnicy filmu również chętnie skorzystaliby z możliwości legalizacji swojego związku. Film ukazuje trudności prawne, obyczajowe i kulturowe jakie napotykają bohaterowie filmu na swej drodze życia. W filmie padają ciężkie zarzuty pod adresem społeczeństwa polskiego, jako ideologicznie zdominowanego przez religię: w ocenie bohaterów filmu to polskie społeczeństwo uniemożliwiłoby normalne życie dzieciom wychowywanym w ich związkach jednopłciowych. Postacie przedstawione w filmie pokazały, jak należy radzić sobie w życiu, aby cieszyć się jego pełnią pomimo tego, że na każdym kroku spotykają swoich wrogów. W ogólnym swym wydźwięku film pomija kwestie polityczne jak i takie poglądy uczestników filmu.

Opinie o filmie i jego wydźwięk

  • Według recenzji filmu, opublikowanej podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu w lipcu 2008:[1]
W "homo.pl" nie ma walczących w okopach wojny z homofobią i nietolerancją, nie ma parad i całej rzeszy obrazków opatrzonych przez media. Jest za to spokojna historia kilku par gejowskich i lesbijskich, wśród których jest i fryzjer, i pielęgniarz czy fotografka. Wszyscy szczerze opowiadają o swoich emocjach, o pierwszym spotkaniu, o swoim dzieciństwie. Naturalnie, bez niepotrzebnej ideologii. Tak po prostu.
  • Według recenzji, opublikowanej podczas 20. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce z listopada 2008 r.:[2][3]
Polscy geje i lesbijki, żyjący w stałych związkach, nie potwierdzają stereotypu życia wypełnionego setkami erotycznych przygód. Wierność i normalność są dla nich bardzo ważne, mimo iż rzeczywistość, w której przyszło im życ, nie ułatwia im codziennej egzystencji. Homo.pl to ciepły portret pozbawiony jakiegokolwiek politowania czy wyższości. "Oni" to jedni z "nas."
  • Według recenzji Marcina Szewczyka, opublikowanej na portalu "Kino.dlastudenta.pl":[4]
„homo.pl" to film - mimo tematyki - w ogóle nie kontrowersyjny. Nie epatuje seksem, nie rzuca oskarżeń pod adresem homofobicznego społeczeństwa, nie stara się moralizować. Zadaje również pytania o możliwość legalizacji związku i adopcji dzieci, które - wbrew temu, co może nam się wydawać z medialnej debaty - nie są dla nich kwestiami priorytetowymi.
Ten bardzo subtelny portret środowiska polskich homoseksualistów nie epatuje seksem ani szukaniem taniej sensacji, koncentrując się raczej na ukazaniu normalnego świata normalnych ludzi. Jest to z pewnością ważny głos w polskiej dyskusji na temat osób homoseksualnych.
W Polsce nadal powstaje niewiele filmów, w których pojawiają się geje i lesbijki, a z tych istniejących jedynie nieliczne pokazują bohaterów jako osoby decydujące się na tworzenie rodzin nienormatywnych.
Osoby homoseksualne wybrane przez Glińskiego niewątpliwie nie pretendują do bycia reprezentatywnymi dla całego polskiego środowiska gejów i lesbijek; mimo to Michał i Artur, Rafał i Krzysiek, Waldek i Krzysiek, Eliza, Dagmara i Sylwia stanowią pewien przekrój, różniąc się wyglądem, sposobem bycia, statusem majątkowym, historią życia i stopniem jego „jawności”.
Waldek jest przeciwny adopcji ze względu na dobro dziecka, którego życie zostałoby – jego zdaniem– zniszczone przez konserwatystów, w tym katechetów na lekcjach religii, którzy nie omieszkaliby wyśmiewać dziecko za to, że pochodzi z nienormatywnej rodziny.
  • Według "Raportu o polskim filmie dokumentalnym 2007" Stowarzyszenia Filmowców Polskich:[7]
W 2007 roku TVP wyprodukowała 2 filmy trwające powyżej 70 minut[...], HBO -3 pełnometrażowe ("Homo.pl" Roberta Glińskiego, "Istnienie" Marcina Koszałki i "Wojownik" Jacka Bławuta).
  • Według Roberta Glińskiego:[8]
...nie temat decyduje, do jakiego obiegu trafia film. W Polsce kinowa dystrybucja filmu dokumentalnego jest w powijakach. Myślę jednak, że za parę lat pełnometrażowe dokumenty będą się pojawiać i w kinach.

Dostępność filmu

  • Film był emitowany przez stację telewizyjną HBO kilkakrotnie w 2008[9] i 2011 roku[10]
  • Film był prezentowany na 8. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty (ENH) we Wrocławiu, w lipcu 2008[11][12]
  • Film był prezentowany na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Krakowie w czerwcu 2008[13]
  • Film był prezentowany podczas 20. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago w listopadzie 2008[14][3]
  • Film był prezentowany podczas objazdowego 2. Festiwalu Filmu Queer "a million different loves!?" w okresie od listopada 2008 do lutego 2009, w Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Lublinie, Olsztynie, Krakowie i Wrocławiu[15][16]
  • Film był prezentowany na pokazach organizowanych dla różnych środowisk w Polsce, m.in.
  • Film będzie prezentowany podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Queer w listopadzie 2013 w Gdańsku[16]

Materiały filmowe

  • Zwiastun filmu Homo.pl

Przypisy

  1. Relacja z festiwalu "Nowe Horyzonty" z czerwca 2008
  2. Program 20. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce z listopada 2008 (pl.)
  3. 3,0 3,1 O filmie Homo.pl na stronie 20. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce z listopada 2008 (pl.)
  4. Recenzja filmu Homo.pl na portalu kino.dlastudenta.pl
  5. Relacja z Krakowskiego Festiwalu Filmowego
  6. Bartłomiej Nowak: „Homorodzina” w polskich filmach i ich recenzjach prasowych. Interalia, nr 8/2013, ISSN 1689-6637. [dostęp 2013-11-01].
  7. Anna Romańska Wróblewska, Iwona Burzyńska: "Raport o polskim filmie dokumentalnym 2007". Magazyn Filmowy nr 2/2008, str. 5, ISSN 1898-2530. [dostęp 2013-11-01].
  8. Życie Warszawy: Walentynki z Homo.pl, Wywiad z Robertem Glińskim. [dostęp 2013-11-01].
  9. Plan premierowej emisji filmu Homo.pl w HBO w 2008
  10. Program Festiwalu Dokumentów HBO w lipcu w 2011
  11. Homo.pl na festiwalu Nowe Horyzonty w 2008
  12. Fotoreportaż ze spotkania z Robertem Glińskim na temat filmu Homo.pl podczas festiwalu Nowe Horyzonty w 2008
  13. Program Krakowskiego Festiwalu Filmowego w czerwcu 2008
  14. Program 20. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce z listopada 2008 (pl.)
  15. Miasta 2. Festiwalu Filmu Queer "a million different loves!?"
  16. 16,0 16,1 Program Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Queer w listopadzie 2013 w Gdańsku
  17. Portal Queer.pl o pokazie filmu Homo.pl i spotkaniu z jednym z bohaterów filmu w Zielonej Górze podczas "Innych Dni" w maju 2010
  18. Portal kobiety-kobietom.com o pokazie filmu Homo.pl i spotkaniu z Krzysztofem Kliszczyńskim w Zielonej Górze podczas "Innych Dni" w maju 2010
  19. Zaproszenie Pracowni Kultury Współczesnej w Zielonej Górze na spotkanie z Krzysztofem Kliszczyńskim, jednym z bohaterów Homo.pl
  20. Program Bydgoskich Dni Różnorodności z maja 2010
  21. Program spotkania z Robertem Glińskim w Gorzowie Wielkopolskim w 2010

Zobacz też

Linki zewnętrzne