Pomoc:Jak stworzyć nowe hasło

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Początek[edytuj]

Tworzenie nowego hasła w Homopedii od strony technicznej jest niezwykle proste i może być wykonane na kilka sposobów.

  • Możesz wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst "http://www.homopedia.pl/wiki/", dopisać nazwę tworzonego hasła i nacisnąć klawisz Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz z tekstem "utworzyć tę stronę" (to samo można uzyskać klikając na takiej stronie zakładkę "utwórz").
  • Innym sposobem jest kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Homopedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
  • Kolejnym sposobem jest wykorzystanie pola wyszukiwania obecnego w górnej części standardowego interfejsu Homopedii. Wpisanie do tego pola nazwy hasła i naciśnięcie przycisku z lupą lub klawisza Enter na klawiaturze spowoduje przejście do strony wyników wyszukiwania. Jeśli danego hasła nie ma to będzie możliwość stworzenia go.

Zanim zaczniesz[edytuj]

Zanim zrobisz cokolwiek pomyśl. Przed przystąpieniem do utworzenia hasła musisz mieć przemyślany pomysł na to hasło. W szczególności zawsze warto się zastanowić nad tym pod jaką nazwą dane treści powinny się znaleźć. Generalnie preferujemy słownictwo polskie (np. Ciemnia a nie Darkroom) a słownictwo zapożyczone z języków obcych używamy tylko wtedy gdy brak jest popularnego odpowiednika w języku polskim.

Nie chcemy opisywać wszystkiego co się da. Tworzymy encyklopedię tematyczną. Opisując jakieś zagadnienie skupiamy się więc na tym co jest związane z tematyką LGBT.

Jak tworzyć definicję[edytuj]

Odmiennie niż w Wikipedii przyjęliśmy konwencję by definiens (definiowane pojęcie) od definiendum (objaśnienia) oddzielać za pomocą przecinka a nie półpauzy „–”(czy też zupełnie nieprawidłowo znaku dywiza „-”).

Początek hasła powinien być krótką definicją, której rozwinięcie powinno znaleźć się w sekcjach.

Ilustracje do haseł można czerpać z zasobów Wikimedia Commons. Można też przesłać pliki do lokalnych zasobów Homopedii klikając na link Prześlij plik po lewej stronie i postępując dalej zgodnie z instrukcjami.