S.L. przeciwko Austrii

Z Encyklopedii LGBT
S.L. przeciwko Austrii
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący S.L.
Państwo Austria Austria
Sygnatura 45330/99
Data rozstrzygnięcia 9 stycznia 2003 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 14. w związku z art. 8. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

S.L. przeciwko Austrii, sprawa ze skargi nr 45330/99, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 9 stycznia 2003 r. wydał wyrok stwierdzający, że Austria naruszyła art. 14. w związku z art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie S.L. przeciwko Austrii

Skarżący urodził się w 1981 roku w Bad Gastein (Austria). W wieku 11-12 lat zaczął zdawać sobie sprawę ze swojej orientacji psychoseksualnej. Podczas gdy innych chłopców pociągały kobiety, on uświadomił sobie, że emocjonalnie i seksualnie pociągają go mężczyźni, w szczególności mężczyźni, którzy są starsi od niego. W wieku piętnastu lat był już pewien swego homoseksualizmu.

Skarżący stwierdził, że mieszka na terenach wiejskich, gdzie homoseksualizm jest nadal tematem tabu. Stwierdził również, że cierpi z tego powodu, że nie może żyć ze swoją homoseksualnością otwarcie i, aż do osiemnastego roku życia, nie może wejść w satysfakcjonujące relacje seksualne z dorosłym partnerem z obawy o narażanie go na odpowiedzialność karną na podstawie art. 209. austriackiego kodeksu karnego (Strafgesetzbuch).

Artykuł 209. austriackiego kodeksu karnego, w tym okresie stwierdzał, że osoba płci męskiej, która po osiągnięciu wieku dziewiętnastu lat współżyje z osobą tej samej płci, która osiągnęła wiek czternastu lat, ale nie osiągnęła wieku osiemnastu lat, zostaje skazana na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do pięciu lat.

Wyrok Trybunału w sprawie S.L. przeciwko Austrii

Trybunał nie znalazł wystarczającego uzasadnienia dla odmiennego traktowania czynności seksualnych pomiędzy mężczyznami od czynności seksualnych pomiędzy kobietami.

Trybunał uznał jednogłośnie, że doszło do naruszenia artykułu 14. w związku z artykułem 8. Konwencji.

Środki zasądzone na rzecz skarżącego w sprawie S.L. przeciwko Austrii

Stosunkiem głosów 4 do 3 Trybunał uznał, że Austria ma wypłacić skarżącemu, w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym wyrok stanie się prawomocny zgodnie z artykułem 44. §2 Konwencji, kwotę 5 000 € z tytułu szkód moralnych.

Trybunał orzekł jednogłośnie, że Austria ma wypłacić skarżącemu, w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym wyrok stanie się prawomocny zgodnie z artykułem 44. §2 Konwencji, kwotę 5 000 € z tytułu kosztów procesowych.