A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący A.D.T.
Państwo Wielka Brytania Wielka Brytania
Sygnatura 35765/97
Data rozstrzygnięcia 31 lipca 2000
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 8.
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu, sprawa ze skargi nr 35765/97, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 31 lipca 2000 r. wydał wyrok stwierdzający, że Wielka Brytania naruszyła art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Wnioskodawca to osoba homoseksualna. Po przeszukaniu przez policję jego domu 1 kwietnia 1996 r., skarżący został aresztowany i przewieziony do lokalnego komisariatu policji, gdzie przyznał, że niektóre filmy znalezione podczas przeszukania zawierały materiał z nim i czterema innymi dorosłymi mężczyznami uczestniczącymi w aktach seksualnych w jego domu. Został skazany za „czyn nierządny z innym mężczyzną” (ang. „gross indecency with another man”) na podstawie przepisów sekcji 13. ustawy o przestępstwach seksualnych z 1956 r. i w listopadzie 1996 r. został skazany.

Skarżący stwierdził, że oskarżenie i skazanie go za udział w seksie oralnym i wzajemnej masturbacji z więcej niż jednym mężczyzną w zaciszu własnego domu stanowiło ingerencję w jego życie prywatne, zagwarantowane przez artykuł 8 Europejskiej Konwencja Praw Człowieka. Skarżył się również na podstawie artykułu 14 Konwencji, na dyskryminację, ponieważ grupa osób heteroseksualnych lub homoseksualnych kobiet zaangażowanych w podobne czynności seksualnych nie zostałaby oskarżona, ponieważ nie ma przepisów zakazujące takich aktów.

Wyrok Trybunału w sprawie A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

W opinii Trybunału czynności skarżącego, odbywające się na osobności i w jego własnym domu z osobami zgadzającymi się na to, miały czysto prywatny charakter, wobec czego margines uznania pozwanego Państwa był wąski. Nie było „pilnej potrzeby społecznej”, uzasadniającej kwestionowane przepisy oraz ich zastosowanie w postępowaniu przeciwko skarżącemu.

Trybunał stwierdzając naruszenie art. 8 Konwencji uznał, że nie istnieje potrzeba badania czy doszło do naruszenia art. 14. Konwencji.

Środki zasądzone na rzecz skarżącego w sprawie A.D.T. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Trybunał orzekł, że Wielka Brytania winna zapłacić skarżącemu w ciągu 3 miesięcy od daty uprawomocnienia wyroku kwotę 20 929,05 GBP (funtów brytyjskich) z tytułu odszkodowania oraz kwotę 13 771,28 GBP z tytułu kosztów procesowych.