Barcelona

Z Encyklopedii LGBT
Panorama Barcelony
Barcelona
Herb Flaga
Herb Barcelony Flaga Barcelony
Państwo Hiszpania
Wspólnota autonomiczna Flaga Katalonia
Prowincja Barcelona
Comarca Barcelonès
Burmistrz Ada Colau
Powierzchnia 100,4 km² km²
Wysokość 12 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

1 615 448 (2011)
15 931/km² (2008) os./km²
Kod pocztowy 080xx
Ziemia 41°23′16.5″N 2°10′11.71″E / 41.387916666667, 2.1699194444444Na mapach: 41°23′16.5″N 2°10′11.71″E / 41.387916666667, 2.1699194444444
Strona internetowa
Panorama Barcelony nocą
Widok na Barcelonę z Parku Güell
Flaga „Estelada” wyrażająca poparcie dla niepodległości Katalonii, często spontanicznie wywieszana przez mieszkańców Barcelony
Pomnik osób LGBT w parku La Ciutadella w Barcelonie
Pomnik osób LGBT – napis na tablicy „En memoria de los gais, las lesbianas y las personas transexuales que han sufrido persecución y represión a lo largo de la historia. Barcelona 2011.”
W Barcelonie pary osób tej samej płci nie muszą ukrywać się ze swoimi uczuciami
Niektórzy przedsiębiorcy w Barcelonie wprost adresują swą ofertę do osób LGBT poprzez odwołania do tęczowej flagi i tęczowych barw

Barcelona, miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii i głównym ośrodkiem przemysłowym kraju.

Barcelona była organizatorem wystawy światowej Expo (dwukrotnie – w 1888 r. i 1929 r.) oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Scena gejowska Barcelony

Geixample – gejowska dzielnica L'Eixample

Nazwa Gaixample (Gayxample) [ɡajˈʃampɫə] jest przekształconą nazwą dzielnicy L'Eixample. Określa ona obszar, w którym skoncentrowały się lokale i punkty usługowe przyjazne osobom LGBT lub wprost adresujące swą ofertę do tej grupy klientów. W dzielnicy tej częstym widokiem jest tęczowa flaga przy wejściu. Na ulicach można natomiast spotkać pary jednopłciowe trzymające się za ręce.

Gejowskie kluby, sauny i sklepy Barcelony

W Barcelonie funkcjonuje wiele klubów, saun i sklepów kierujących swą ofertę do osób LGBT. Najstarszym takim miejscem jest istniejący od 1981 r. sex shop Sestienda mieszczący się przy ul. Carrer Rauric 11.

Do najbardziej znanych lokali gejowskich należą:

  • Arena disco – klub muzyczny
  • Boyberry – sex shop z kabinami, labiryntem i gloryhole
  • Sestienda – sex shop z darkroomem
  • Metro Disco – klub muzyczny
  • People Lounge – klub gejowski
  • Nightberry – bar gejowski
  • Átame – bar gejowski
  • Dietrich – bar gejowski
  • New Chaps – miejsce dla fetyszystów skóry i dżinsów
  • Open Mind – klub fetyszystyczny
  • Trash – klub fetyszystyczny
  • Berlin Dark – klub BDSM

Czasopisma gejowskie w Barcelonie

W Barcelonie wydawane są dwa czasopisma adresowane do gejów. Są to „Nois” i „Gay Barcelona”. Rozprowadzane są bezpłatnie w lokalach i sklepach gejowskich. W periodykach tych można znaleźć reklamy skierowane do gejów, mapkę lokali oraz agendę wydarzeń na dany miesiąc.

Imprezy LGBT w Barcelonie

W Barcelonie odbywają się różne cykliczne imprezy masowe społeczności LGBT. Można wśród nich wymienić:

Pomniki osób LGBT w Barcelonie

W Barcelonie w parku La Ciutadella w pobliżu ulicy Carrer Destillers znajduje się pomnik w formie trójkątnej tablicy z napisem w języku katalońskim o treści „En memoria de los gais, las lesbianas y las personas transexuales que han sufrido persecución y represión a lo largo de la historia. Barcelona 2011.” (Pamięci gejów, lesbijek i osób transpłciowych, które doznały prześladowań i represji w historii. Barcelona 2011)

Plaże gejowskie w Barcelonie

Plażą gejowską i jednocześnie naturystyczną jest Platja de la Mar Bella. Odbywa się tam gejowski Circuit Festival. Na plaży tej znajduje się lokal LGBT El Chiringuito de la Mar Bella.

Użytkownicy Grindr w Barcelonie

W centrum Barcelony nawet poza sezonem turystycznym liczba dostępnych użytkowników serwisu Grindr w promieniu kilometra sięga kilkuset.

Galeria zdjęć miejsc LGBT w Barcelonie


Atrakcje turystyczne Barcelony

Obiekty architektoniczne według projektów Antonia Gaudíego w Barcelonie

Park Güell

Fontanna w kształcie jaszczurki w Parku Güell

Park Güell, ze znajdującą się w jej centralnym punkcie fontanną w kształcie jaszczurki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Barcelonie. Park został zaprojektowany przez Antonia Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebio Güella. W swym założeniu miało to być osiedle mieszkalne. Budowa trwała w latach 1900-1914. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski. W 1969 roku Park Güell został wpisany na listę narodowych dóbr kultury, a na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Vicens

Casa Vicens

W odległości 1,6 km od Parku Güell znajduje się budynek Casa Vicens powstały w latach 1883-1888 i jest jednym z pierwszych projektów Antonia Gaudíego. W 2005 roku budynek Casa Vicens wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO Casa Vicens.

Casa Milà – La Pedrera

Casa Milà

W odległości 1,4 km od Casa Vicens znajduje się budynek Casa Milà będący jednym z ostatnich projektów Antonia Gaudíego. W 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Casa Milà znana również jako La Pedrera.

Casa Batlló

Casa Batlló

W odległości 500 m od Casa Milà wzdłuż Passeig de Gràcia znajduje się budynek Casa Batlló, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antonia Gaudíego. Został wpisany w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Calvet

W odległości 900 m od Casa Batlló znajduje się budynek Casa Calvet, która również została zaprojektowana przez Antonia Gaudíego.

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Antonia Gaudíego jest Sagrada Familia. W 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni Sagrada Familia znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO w Europie.

Atrakcje turystyczne wzgórza Montjuic

Muzeum Sztuki Katalońskiej

Na wprost alei prowadzącej od placu Espanya znajduje się monumentalny pałac mieszczący w swych wnętrzach Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej. Wzdłuż alei znajdują się fontanny. Przed schodami do pałacu znajduje się duża, iluminowana w nocy Magiczna Fontanna.

Poble Español

Poble Español to zespół budynków ilustrujących architekturę hiszpańską i został przygotowany z okazji wystawy światowej Expo w 1929 r.

Telefèric – kolejka linowa

Do zamku Montjuïc można się dostać kolejką linową. Jej stacja początkowa jest skomunikowana podziemną kolejką z metrem. (Przejazd nią jest bezpłatny z kartą Hola BCN.)

Zamek Castell de Montjuïc

Castell de Montjuïc jest twierdzą mającą swe początki w XVII wieku. W 1641 r. w czasie powstania katalońskiego fort w tym miejscu umożliwił odparcie ataku hiszpańskich żołnierzy. W 1694 r. fort został przebudowany w zamek. Od końca XIX wieku, zamek stał się również więzieniem, w którym przetrzymywano i torturowano więźniów politycznych. Szczególne nasilenie takich praktyk miało miejsce za czasów rządów dyktatora i katolickiego zbrodniarza Francisco Franco. W tym czasie stracono na zamku około 4000 więźniów politycznych w tym prezydenta Katalonii Lluísa Companysa.

Atrakcje turystyczne w obrębie starego miasta

Łuk tryumfalny

Łuk Tryumfalny
Łuk Tryumfalny

W pobliżu dworca autobusowego Estació del Nord znajduje się Łuk Tryumfalny wzniesiony z okazji wystawy Expo w 1888 r. Na końcu placu, którego bramę stanowi Łuk znajduje się park La Ciutadella.

Pomnik Kolumba

Pomnik Kolumba

Jednym z rozpoznawalnych symboli Barcelony jest pomnik Kolumba zaprojektowany w 1886 r. z okazji zorganizowanej w 1888 r. wystawy Expo.

Komunikacja w Barcelonie

Metro w Barcelonie
Tramwaj w Barcelonie

Barcelona ma dobrze rozwiniętą sieć metra. Pierwsze linia metra została uruchomiona w Barcelonie w 1924 r. Obecnie liczy 11 linii. Funkcjonuje też sieć linii autobusowych i kilka tramwajowych.

Galeria zdjęć atrakcji turystycznych Barcelony

Linki zewnętrzne