Billie Jean King

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Billie Jean King
Billie Jean King by David Shankbone.jpg
Billie Jean King (2007)
Urodzona 22 listopada 1943 r.
Stany Zjednoczone
Zawód tenisistka

Billie Jean King, amerykańska tenisistka urodzona 22 listopada 1943 roku w Long Beach w stanie Kalifornia. King jest uważana przez media za jedną z największych tenisistek i najlepszych sportsmenek w historii.

Billie Jean King jest pierwszą otwarcie mówiącą o swojej orientacji biseksualnej sportsmenką. W latach 70. King była w związku heteroseksualnym. W 1973 roku poddała się zabiegowi usunięcia ciąży. W 1981 roku dokonała coming outu. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i Chicago ze swoją partnerką Ilaną Kloss.[1]

12 sierpnia 2009 roku otrzymała nagrodę Presidential Medal of Freedom od prezydenta Baracka Obamy za pracę na rzecz praw kobiet, lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

King jest przyjaciółką Eltona Johna, piosenka Philadelphia Freedom z 1975 roku była hołdem dla niej.

Materiał wideo

Wybrane cytaty

It was very hard on me because I was outed and I think you have to do it in your own time. Fifty per cent of gay people know who they are by the age of 13. I was in the other 50%. I would never have married Larry if I’d known. I would never have done that to him. I was totally in love with Larry when I was 21.
— Billie Jean King
I wanted to tell the truth but my parents were homophobic and I was in the closet. As well as that, I had people tell me that if I talked about what I was going through, it would be the end of the women's tour. I couldn't get a closet deep enough. I've got a homophobic family, a tour that will die if I come out, the world is homophobic and, yeah, I was homophobic. If you speak with gays, bisexuals, lesbians and transgenders, you will find a lot of homophobia because of the way we all grew up. One of my big goals was always to be honest with my parents and I couldn't be for a long time. I tried to bring up the subject but felt I couldn't. My mother would say, "We’re not talking about things like that", and I was pretty easily stopped because I was reluctant anyway. I ended up with an eating disorder that came from trying to numb myself from my feelings. I needed to surrender far sooner than I did. At the age of 51, I was finally able to talk about it properly with my parents and no longer did I have to measure my words with them. That was a turning point for me as it meant I didn't have regrets any more.
— Billie Jean King

Przypisy

  1. Evert, Navratilova weigh in on tennis legend Billie Jean King. pittsburghlive.com, 2006-04-23. [dostęp 2013-06-09].