Bośnia i Hercegowina

Z Encyklopedii LGBT
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Bośnia i Hercegowina - kraj w Europie Południowo-Wschodniej, liczący ponad 3.8 mln mieszkańców. Stolicą kraju jest Sarajewo, gdzie skupia się ponad 310 tys. ludności (ponad 435 tys. wraz z aglomeracją). Bośnia i Hercegowina jest jednym z najbardziej zacofanych krajów europejskich. Dominujące religie w państwie to islam i prawosławie, które to są bardzo bardzo nieprzyjaźnie nastawione wobec mniejszości LGBT. Pierwsza organizacja zajmująca się walką o równouprawnienie mniejszości seksualnych o nazwie Organisation Q powstała tam bardzo późno, bo dopiero w 2002 roku, ponadto jej rejestracja nastąpiła dopiero w 2004 - dla porównania także w 2002 powstało Sierra Leone Lesbian and Gay Association, znajdujące się przecież nie dość, że w kraju afrykańskim, to do tego jednym z najbiedniejszych państw tego regionu i świata ogółem[1]. Utworzenie Organisation Q było więc wyjątkowo późne jak na warunki europejskie, skoro w tym samym roku powstała inna organizacja w znacznie biedniejszym i do tego afrykańskim kraju.

W 2008 w kraju miał miejsce pierwszy w historii Queer Festival, zorganizowany w Sarajewie. Goście, którzy oglądali wystawę w Akademii Sztuki w Sarajewie zostali obrzuceni kamieniami przez islamskich fundamentalistów. Uczestnicy festiwalu byli także obrzucani obelgami oraz atakowani w drodze do domu. Oburzenie fundamentalistów było wywołane tym, że festiwal został zorganizowany w trakcie ramadanu[2].

Przypisy