🍪
Pliki Cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji
Otwórz menu główne

Encyklopedia LGBT β

Bradley Manning

Bradley E. Manning, wojskowy armii Stanów Zjednoczonych, haker związany z portalem WikiLeaks, urodzony 17 grudnia 1987 w Crescent w stanie Oklahoma.

Bradley Manning
Bradley Manning US Army.jpg
Bradley Manning
Urodzony 17 grudnia 1987
Stany Zjednoczone Crescent
Zawód Private First Class
Bradley Manning (2009)

Bradley Manning jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Mając 13 lat uświadomił sobie, że jest homoseksualny. W marcu 2006 r. został wyrzcony z domu i dopiero po kilku miesiącach tułaczki, zamieszkał ze swoją ciotką. W 2007 r. wstąpił do armii i przeszedł szkolenie na analityka wywiadu wojskowego. Rok później został wysłany do Fort Drum – bazy armii amerykańskiej w północnej części stanu Nowy Jork. Kilka miesięcy później związał się z Tylerem Watkinsem, studentem Brandeis University w Bostonie, który wprowadził go do uniwersyteckiej społeczności hakerskiej.

Pod koniec 2009 roku został wysłany do Iraku, gdzie miał dostęp do danych wywiadu. Korzystając z luki w systemie bezpieczeństa w ciąg 6 miesięcy wyniósł ponad 250 tys. dokumentów i depesz dyplomatycznych oraz 90 tys. raportów amerykańskich służb wywiadowczych. Jak sam zeznał dane wynosił na płytach Lady Gagi.

Sprawa została ujawniona w lutym 2010 roku przez Adriana Lamo – przyjaciela Manninga, któremu Manning się zwierzył, że przekazał wykradzione dane portalowi WikiLeaks. W maju tego samego roku, Bradley został aresztowany i osadzony w więzieniu w Kuwejcie, a potem przetransportowany do więzienia w stanie Wirginia. 2 miesiące później usłyszał zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Bradley Manning został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za 2013 rok.[1]

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Joseph Patrick McCormick: US: Gay solider Bradley Manning nominated for 2013 Nobel Peace Prize (ang.). pinknews.co.uk, 2013-03-05. [dostęp 2013-03-16].