Bradley Manning

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bradley Manning
Bradley Manning US Army.jpg
Bradley Manning
Urodzony 17 grudnia 1987
Stany Zjednoczone Crescent
Zawód Private First Class
Bradley Manning (2009)

Bradley E. Manning, wojskowy armii Stanów Zjednoczonych, haker związany z portalem WikiLeaks, urodzony 17 grudnia 1987 w Crescent w stanie Oklahoma.

Bradley Manning jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Mając 13 lat uświadomił sobie, że jest homoseksualny. W marcu 2006 r. został wyrzcony z domu i dopiero po kilku miesiącach tułaczki, zamieszkał ze swoją ciotką. W 2007 r. wstąpił do armii i przeszedł szkolenie na analityka wywiadu wojskowego. Rok później został wysłany do Fort Drum – bazy armii amerykańskiej w północnej części stanu Nowy Jork. Kilka miesięcy później związał się z Tylerem Watkinsem, studentem Brandeis University w Bostonie, który wprowadził go do uniwersyteckiej społeczności hakerskiej.

Pod koniec 2009 roku został wysłany do Iraku, gdzie miał dostęp do danych wywiadu. Korzystając z luki w systemie bezpieczeństa w ciąg 6 miesięcy wyniósł ponad 250 tys. dokumentów i depesz dyplomatycznych oraz 90 tys. raportów amerykańskich służb wywiadowczych. Jak sam zeznał dane wynosił na płytach Lady Gagi.

Sprawa została ujawniona w lutym 2010 roku przez Adriana Lamo – przyjaciela Manninga, któremu Manning się zwierzył, że przekazał wykradzione dane portalowi WikiLeaks. W maju tego samego roku, Bradley został aresztowany i osadzony w więzieniu w Kuwejcie, a potem przetransportowany do więzienia w stanie Wirginia. 2 miesiące później usłyszał zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Bradley Manning został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za 2013 rok.[1]

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Joseph Patrick McCormick: US: Gay solider Bradley Manning nominated for 2013 Nobel Peace Prize (ang.). pinknews.co.uk, 2013-03-05. [dostęp 2013-03-16].