Depresja a homoseksualizm

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Depresja a homoseksualizm, wśród osób homoseksualnych częstotliwość występowania depresji jest zazwyczaj większa niż wśród osób heteroseksualnych, ale na zbliżonym poziomie jak w przypadku osób należących do innych mniejszości, np. narodowych, etnicznych i kulturowych.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Chicago na amerykańskiej młodzieży należącej do mniejszości seksualnych wykazały, że ok. 25% młodzieży LGBT ma bądź miała objawy depresji lub stanu pourazowego. Około 1/3 badanych osób homoseksualnych do 20 roku życia próbowała popełnić samobójstwo. 70 procent przebadanych osób LGBT nie wykazało żadnych zaburzeń i problemów psychicznych.[1]

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Montreal na grupie osób homoseksualnych, biseksualnych i heteroseksualnych wykazały, że dorośli geje, którzy dokonali coming outu przed najbliższymi, rzadziej cierpią na depresję niż heteroseksualni mężczyźni.[2]

Badania przeprowadzone przez dr Ewę Wojtynę, adiunktkę w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia z Uniwersytetu Śląskiego, wykazały, że osoby homoseksualne i biseksualne najlepiej chroni przed depresją wsparcie osób heteroseksualnych, rodziny i przyjaciół.

Przyczyny depresji u osób homoseksualnych

Zwiększona częstotliwość występowania depresji u osób homoseksualnych jest tak jak w przypadku innych mniejszości spowodowana wykluczeniem społecznym, które często prowadzi do alienacji i niskiej samooceny. Homofobia często popycha młodych gejów i lesbijki do prób samobójczych.[3] Depresja wśród dorosłych osób homoseksualnych i biseksualnych najczęściej wywoływana jest przez długotrwały stres związany ze strachem przed ujawnieniem orientacji seksualnej, dlatego też osoby, które dokonały coming out wśród najbliższych znacznie rzadziej zapadają na depresję.

Przypisy

  1. Robert Preidt: Researchers Assess Gay Youths' Mental Health (ang.). health.com, 2010-12-08. [dostęp 2013-07-25].
  2. Jason Koebler: Study: Openly Gay Men Less Likely to Be Depressed Than Heterosexuals (ang.). usnews.com, 2013-01-29. [dostęp 2013-07-25].
  3. Robin J. Lewis, Valerian J. Derlega, Jessica L. Griffin, Alison C. Krowinski. Stressors for Gay Men and Lesbians: Life Stress, Gay-Related Stress, Stigma Consciousness, and Depressive Symptoms. Journal of Social and Clinical Psychology, 22 (6). S. 716–729, doi:10.1521/jscp.22.6.716.22932 (ang.).