Domino Dancing

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Domino Dancing
Singel Pet Shop Boys
z albumu Introspective
Wydany 12 września 1988 r.
Format płyta gramofonowa
kaseta
CD
Nagrywany 1987–1988
Gatunek Synthpop, freestyle
Długość 4:18, 7:41
Wytwórnia Parlophone / EMI
Produkcja Lewis A. Martinée
Pet Shop Boys
Tekst Neil Tennant
Chris Lowe
Singel po singlu
Początkowa scena teledysku Domino dancing
Chłopak (David Boira) w scenie z dziewczyną (Donna Bottman)
Zbliżenie na twarz chłopca (David Boira)
Początek sprzeczki
Przepychanki na plaży (David Boira i Adalberto Martinez Mojica)

Domino Dancing, piosenka nagrana przez brytyjski duet Pet Shop Boys, wydana jako singiel promujący album Introspekcja z 1988.

Piosenka „Domino Dancing”

Piosenka została napisana przez Chrisa Lowe i Neila Tennanta, pod wpływem latynoskiego popu. Producentem utworu był Lewis A. Martinée. Utwór został nagrany w Miami w studiu Martinée.

Przeboje duetu Pet Shop Boys osiągnęły trzykrotnie pierwsze miejsca na listach przebojów w latach 1987-1988 a „Domino Dancing” miał kontynuować ten ciąg sukcesów. Odbiór publiczny nowych latynoskich brzmień okazał się jednak rozczarowujący. Tennant wspominał później, że uświadomiło mu to, iż czas ich królowania na listach przebojów mija[1]

Teledysk „Domino Dancing”

Fabuła teledysku „Domino Dancing”

Teledysk (w krótszej wersji) rozpoczyna scena, gdy dwóch chłopców siedzących obok siebie dostrzega dziewczynę. W kolejnych ujęciach (przeplatanych scenami z członkami Pet Shop Boys) dziewczyna pojawia się w towarzystwie jednego z nich, który wyraźnie jest nią zafascynowany. Dziewczyna wydaje się również odwzajemniać fascynację. Akcja przenosi się na teren dyskoteki, w której śpiewają Chris Lowe i Neil Tennant. Dziewczyna sprawia wrażenie, jakby w swych flirtach nie ograniczała się do jednego partnera. Nie podoba się to chłopakowi. Dalsza akcja rozgrywa się już za dnia. Dziewczyna odpycha chłopaka.

W kolejnej scenie następuje zbliżenie na twarz chłopaka, który zasłania ją ręką, jakby zaczynał zdawać sobie z czegoś sprawę. W kolejnej scenie podbiega do swego kolegi i strąca z głowy kask. Tamten odpycha go. Akcja przenosi się na plażę, gdzie w zwolnionym tempie ukazane są przepychanki chłopców w wodzie. W kolejnej scenie wracają obaj z wyrazem niezadowolenia na twarzach. Ostatnie ujęcie ukazuje ich odbicie w okularach Chrisa Lowe.

Produkcja teledysku „Domino Dancing”

Teledysk „Domino Dancing” wyreżyserował Eric Watson i był to szósty z 11 teledysków, nad jakimi pracował z tym zespołem. Fabuła opowiada o miłosnym trójkącie dwóch atrakcyjnych młodych mężczyzn walczących o względy jednej dziewczyny. Magazyn muzyczny Rolling Stone nazwał film „najbardziej homoerotycznym pop wideo w historii”, powołując się na ujęcia w zwolnionym tempie zmagań chłopców na plaży.

As such, the video exemplified the mainstream exploitation of gay sex in the Eighties, most evident in Calvin Klein ads and feature films like Top Gun. Unfortunately, "Domino Dancing" was every bit as dishonest, titillating the straight world with images it could never acknowledge, then doubling the repression by keeping openly gay expression closeted.
— Jim Farber, „Beyond the Big Hair – Video News and Notes”, magazyn Rolling Stone, 14–28 grudnia 1989, str. 235
Teledysk jako taki był przykładem eksploatacji gejowskiego seksu przez główny nurt w latach osiemdziesiątych, najbardziej widocznej w reklamach Calvina Kleina i filmach fabularnych, takich jak Top Gun. Niestety, Domino Dancing było tak samo nieuczciwe, podniecające heteroseksualny świat obrazami, których ten nigdy nie przyjmie do świadomości, podwaja represje, utrzymując okazywanie orientacji homoseksualnej w ukryciu.
Cmentarz Santa Maria Magdalena de Pazzis, na którym zrealizowano kilka ujęć do rozszerzonej wersji teledysku

Film został nakręcony w ciągu około czterech dni w starej dzielnicy kolonialnej w San Juan, na Portoryko w 1988 roku. Jednym z miejsc, które zostały wykorzystane w teledysku, jest Cmentarz Santa María Magdalena de Pazzis. Ujęcia z tego miejsca pojawiają się jedynie w rozszerzonej wersji klipu.

Główni aktorzy byli Portorykańczykami: dwaj chłopcy David Boira i Adalberto Martinez Mojica oraz dziewczyna Donna Bottman. Wszyscy troje zostali wybrani w castingu przez Pet Shop Boys.

Obsada teledysku „Domino Dancing”

  • Chris Lowe jako on sam
  • Neil Tennant jako on sam
  • David Boira jako chłopiec, główny bohater teledysku
  • Adalberto Martinez Mojica jako chłopiec, kolega głównego bohatera
  • Donna Bottman jako dziewczyna

Spekulacje na temat znaczenia

Istnieją opinie, że ukrytą metaforyczną treścią piosenki jest szerzenie się epidemii AIDS, co w 1988 r. było tematem poruszającym opinię publiczną. Na taką interpretację wskazywać mają głównie słowa refrenu mogące stanowić nawiązanie do przewracania się kostek domina jednej za drugą i do danse macabre.

All day, all day, watch them all fall down.
All day, all day, domino dancing.
Każdego dnia, każdego dnia, patrz jak oni upadają
Każdego dnia, każdego dnia, taniec domino.

Takim interpretacjom sprzyjać mogły również ujęcia na cmentarzu obecne w rozszerzonej wersji teledysku.

Twórcy piosenki konsekwentnie odcinali się od tych spekulacji, podkreślając, że tematem piosenki jest miłość i zazdrość o kobietę tak piękną, że wszyscy mężczyźni padają przed nią na kolana. Motyw połączenia domina i tańca miał się wziąć z zachowania kolegi muzyków, który wygrywając w domino, miał zwyczaj tańczyć taniec zwycięstwa.

Ciekawostki na temat „Domino Dancing”

  • Neil Tennant w jednym z wywiadów przyznał, że inspiracją dla brzmień zawartych w Domino dancing była piosenka „La isla bonita” Madonny[1]
  • W tekście utworu miało pojawić się nazwisko Che Guevary jednak zrezygnowano z tego pomysłu.[1]

Materiał wideo

  • wersja krótsza

  • wersja dłuższa

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Between the lines (ang.). psb-atdeadofnight.net. [dostęp 2013-03-18].