FEMEN

Z Encyklopedii LGBT
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Logo FEMEN-u
Protest FEMEN-u przeciwko manipulacjom wyborczym na Ukrainie (2010)
Protest FEMEN-u przeciwko EURO 2012 (2012)
Protest FEMEN-u w Paryżu (2012)
Założycielka FEMEN-u, Anna Hucoł na manifestacji Ukraina nie jest burdelem, przeciwko turystyce seksualnej i prostytucji

FEMEN (ukr. ФЕМЕН), ukraiński ruch feministyczny, stworzony w 2008 roku w Kijowie przez Annę Hucoł.

Do organizacji należą głównie kijowskie studentki. FEMEN znany jest przede wszystkim z półnagich protestów organizowanych w miejscach publicznych. Zwykle czas i miejsce protestu wybierane są tak, by powstały kontrowersje a o sprawie zrobiło się jak najgłośniej. FEMEN sprzeciwia się patologiom społecznym, przede wszystkim prostytucji, homofobii, patriachalizmowi i przemocy wobec kobiet.

W 2012 roku organizacja liczyła około 300 aktywistek i kilku aktywistów.

14 lipca 2013 roku, prezydent Republiki Francuskiej – François Hollande odsłonił w Pałacu Elizejskim nowy wizerunek Marianny,[1] który ma się znaleźć na znaczkach pocztowych dystrybuowanych w całej Francji. Nowy wizerunek Marianny, został stworzony przez Davida Kaweny i Oliviera Ciappy, którzy przyznali w wywiadzie, że przy tworzeniu Marianny inspirowali się Inną Szewczenko, jedną z najważniejszych aktywistek FEMENu. Oburzyło to francuską skrajną prawicę. Pod adresem artystów w mediach społecznościowych rzucane były obelgi, a w końcu 21 lipca około 5 nad ranem doszło do podpalenia francuskiej siedziby FEMENu. Inna Szewczenko całą sytuację skomentowała na swoim profilu na Twitterze: Teraz każdy homofob, ekstremista i faszysta musi mi lizać dupę, kiedy będzie wysyłać list.[2]

Wybrane akcje FEMEN-u

  • 13 stycznia 2013 – Watykan
Działaczki FEMEN-u zorganizowały protest przeciwko homofobii w trakcie katolickiej modlitwy „Anioł Pański” prowadzonej przez głowę państwa watykańskiego, Benedykta XVI (właściwie Joseph Ratzinger) na Placu Świętego Piotra w Watykanie. 4 kobiety rozebrały się od pasa w górę krzycząc „In Gay We Trust” („W gejów wierzymy”) oraz do przemawiającego Benedykta XVI „shut up” („zamknij się”).
Po proteście przedstawicielka FEMEN-u Inna Szewczenko wydała oświadczenie, że demonstracja była wyrazem sprzeciwu wobec polityki kościoła katolickiego w kwestiach małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.[3]
  • 23 kwietnia 2013 – Bruksela
W trakcie debaty na brukselskim Université libre de Bruxelles, belgijskie działaczki FEMENu zorganizowały protest przeciwko szerzeniu homofobii przez przedstawicieli kościoła katolickiego. Jednym z panelistów był znany z homofobicznych wypowiedzi, prymas Belgii Andre-Joseph Leonard. Półnagie przedstawicielki FEMEN-u oblały Leonarda wodą święconą oskarżając go o homofobię.
Oświadczenie na oficjalnej stronie FEMEN
W dniu legalizacji małżeństw homoseksualnych we Francji, brukselskie sekstremistki z FEMEN zaatakowały jednego z głównych europejskich głosicieli homofobii. Arcybiskup Leonard został zaatakowany podczas sesji publicznego szerzenia nienawiści i fanatyzmu religijnego, w jednej z głównych instytucji edukacyjnych Belgii. Nagle wtargnąwszy do sali sekstremiści zakłócili religijny sabat sparaliżowanych strachem, świętoszkowatych osób. FEMEN konsekwentnie sprzeciwia się religijnej propagandzie przemocy, homofobii i próbom przywracania religijnych wpływów mających negatywny wpływ na kobiety i społeczeństwo.[4]

Materiał filmowy

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Marianne - symbol kultury oraz narodowy emblemat Republiki Francuskiej. Marianna symbolizuje wolność oraz logiczne rozumowanie. Przedstawiana jest jako wojowniczka, często prowadząca do walki naród francuski.
  2. Czy Marianna należałaby do Femenu?
  3. Femen na Placu św. Piotra: Zamknij się, papieżu! W gejów wierzymy! (pol.). wyborcza.pl, 2012-01-13. [dostęp 2013-01-14].
  4. Stop homophob! Brussels