Gayle Rubin

Z Encyklopedii LGBT

Gayle Rubin (ur. 1949) - amerykańska filozofka, antropolożka kultury. Rubin podejmuje się bardzo szerokiego spektrum tematów - od feminizmu do pedofilii. Przede wszystkim zajmuje się teorią polityki płci biologicznej i kulturowej.

W jednej ze swoich prac Rubin stwierdza, że w zachodnich kulturach postrzega się seks w kategoriach negatywnych jako niebezpieczny, destruktywny.

Ta kultura zawsze traktowała sprawy seksu z podejrzliwością. Interpretuje i ocenia prawie każdą seksualną praktykę w najbardziej negatywnych kategoriach. Zakłada się winę seksu, dopóki nie udowodni się jego niewinności. Właściwie każde erotyczne zachowanie uznaje się za złe, dopóki nie wynajdzie się specyficznego powodu dla jego przyjęcia. Najbardziej akceptowalnymi wymówkami są małżeństwo, reprodukcja lub miłość[1].

Stworzyła hierarchiczną piramidę aktów seksualnych. Według niej Zachodnie społeczeństwa pochwalają akty seksualne zgodnie z hierarchicznym systemem wartości. Na samym szczycie znajdują się jednostki po ślubie, heteroseksualne i posiadające dzieci, na samym dole osoby, których erotyzm przekracza pokoleniowe granice. Jednostki, których zachowanie jest stawiane wysoko w hierarchii są nagradzane poświadczonym zdrowiem psychicznym, szacunkiem, legalnością, społeczną i fizyczną mobilnością, zinstytucjonalizowanym wsparciem i materialnymi korzyściami. Jednostki praktykujące pewne seksualne zachowania umieszczone niżej na skali są podejrzewane o chorobę psychiczną, otaczane złą opinią, uznane za potencjalnych kryminalistów, ogranicza się ich fizyczną i społeczną mobilność, tracą zinstytucjonalizowane i materialne wsparcie[2].

Postuluje odrzucenie pojęć natury i normy (przynajmniej w stosunku do seksualności)[3].

Gayle Rubin jako jedna z niewielu osób odważyła się bronić osób pedofilskich[4].

Przypisy