Gej w wielkim mieście

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Gej w wielkim mieście
Autor Mikołaj Milcke
Język polski
Data I wyd. 7 listopada 2011
Liczba stron I wyd. 385
ISBN 978-83-933290-2-1
Wydawca I wyd. Dobra Literatura
Typ utworu powieść
LGBTeka

Gej w wielkim mieście, debiutancka powieść Mikołaja Milcke, wydana w 2011 roku nakładem wydawnictwa Dobra Literatura.

Głównym bohaterem książki jest bezimienny młody gej przybywający do Warszawy z małego miasta na studia na Uniwersytecie Warszawskim. Bohater ten przejawia konserwatywne poglądy na kwestie małżeństw par osób tej samej płci oraz adopcji dzieci przez takie pary. W tym względzie w swych wypowiedziach powiela retorykę często stosowaną przez środowiska prawicowe.

Recenzja homopedysty GayAnonim

Do decyzji o zakupie książki „Gej w wielkim mieście” skłoniła mnie zamieszczona na okładce rekomendacja Ewy Kasprzyk. Miałem w pamięci świeżo przeczytaną i wydaną w tym samym roku książkę Poniżej pasa, czyli bezpruderyjna miłość i uznałem, że może być to miła odmiana.

Gej w wielkim mieście to powieść ciekawa, ale niestety nie pozbawiona wad. Fabuła miejscami bywa dość naiwna a „humor” bardzo przeciętny a czasem wręcz niedostrzegalny. Na jego obronę mogę dodać tylko, że lepiej jest gdy „humor” bywa bardzo „dyskretny”, niż gdy poraża prymitywnością i wzbudza zażenowanie. Zapewne nie poświęciłbym tu uwagi kwestii humoru, gdyby książka nie była reklamowana jako „napisana z humorem”. Takie hasło wzbudza nadzieje, które tu nie zostały spełnione.

Postać głównego bohatera nie jest odpychająca, ale też raczej trudno ją polubić. Na początku w miarę zaradny, ale mający też histeryczne oblicze, pod koniec powieści staje się wręcz nieprawdopodobnie naiwny. Jak na geja z małego miasteczka przystało ma dość konserwatywne na pewne kwestie poglądy. Chcąc się przypodobać otoczeniu postanawia być tzw. „normalnym”, niczym nie wyróżniającym się gejem. Chce się stać żywą reklamą „normalności”.

Słabym punktem książki, choć nie będącym wyłączną winą autora są literówki, których co prawda nie jest zatrzęsienie jak w przypadku „Poniżej pasa” ale zdarzają się psując nieco odbiór książki. Podsumowując, Gej w wielkim mieście to książka przeciętna, która posiada kilka wad, ale na szczęście broni się tym, że potrafi wciągnąć. Ze względu na dość lekki język, powieść Mikołaja Milcke z pewnością bardziej przemówi do ludzi młodych.