🍪
Pliki Cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji
Otwórz menu główne

Encyklopedia LGBT β

HPV (pol. wirus brodawczaka ludzkiego, ang. Human Papilloma Virus), wirus mogący powodować powstawanie brodawek, kłykcin kończystych a nawet nowotworów złośliwych.

Drogi zakażenia wirusem HPV

Wirusem HPV można się zakazić między innymi poprzez stosunek analny, oralny, waginalny oraz każdy inny kontakt z zainfekowanymi narządami płciowymi.

Wirus HPV a nowotwory

Wirus HPV w zależności od typu poza brodawkami i kłykcinami kończystymi może powodować powstawanie nowotworów złośliwych (m .in. raka odbytu, krtani i szyjki macicy), dlatego bardzo ważne jest używanie prezerwatyw podczas stosunków analnych, oralnych i waginalnych z przypadkowymi partnerami seksualnymi.

Ze względu na wysoką kancerogenność wirusa HPV, od 2006 roku w coraz większej ilości krajów europejskich, dziewczynkom i młodym kobietom podawana jest szczepionka przeciwko HPV, zmniejszająca ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy. Dzięki stosowaniu szczepionki, w ciągu ostatnich kilku lat nie tylko spadła zachorowalność na raka szyjki macicy, ale i na nowotwory prącia u młodych heteroseksualnych mężczyzn. W związku ze spadającymi wskaźnikami zachorowalności na nowotwory genitaliów u młodych heteroseksualnych mężczyzn i wciąż wysokie wskaźniki nowotworów u młodych mężczyzn homoseksualnych, niektóre kraje jak np. Australia i Wielka Brytania zaczynają wprowadzać programy szczepień przeciwko HPV także dla chłopców w wieku szkolnym i młodych mężczyzn.

Polska pomimo zalecenia Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, aby objąć szczepieniami wszystkie europejskie nastolatki, nie zdecydowała się na wprowadzenie programu szczepień przeciwko HPV.

HPV a seks homoseksualny

Mężczyźni mający seks z mężczyznami ze względu na brak szczepień przeciwko HPV w większości krajów, częściej zapadają na nowotwory spowodowane wirusem HPV. Wirus HPV sprawia, że mężczyźni homoseksualni i biseksualni częściej chorują na raka odbytu. Brak szczepień przeciwko HPV wśród chłopców powoduje też zwiększoną częstotliwość raka prącia u homo i biseksualnych mężczyzn. Jedynym środkiem zmniejszającym ryzyko zakażenia wirusem HPV jest stosowanie prezerwatyw w trakcie kontaktów analnych i oralnych z partnerami, którzy mogą być nosicielami wirusa HPV.