Harvey Milk

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Harvey Bernard Milk

Harvey Milk (1978)
Urodzony 22 maja 1930
Stany Zjednoczone Woodmere
Zmarł 27 listopada 1978
Stany Zjednoczone San Francisco
Znany z pierwszy zdeklarowany gej wybrany na radnego San Francisco
Zawód przedsiębiorca, polityk
Odznaczenia
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Stuart Milk odbiera Prezydencki Medal Wolności – najwyższe odznaczenie cywilne USA, przyznany pośmiertnie swojemu wujowi Harveyowi Milkowi przez prezydenta USA Baracka Obamę (2009)

Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 r., zm. 27 listopada 1978), amerykański polityk, radny San Francisco, pierwszy gej otwarcie mówiący o swej orientacji wybrany do rady miasta gdzie przeforsował uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek. 27 listopada 1978 roku zastrzelony wraz z burmistrzem Georgem Moscone przez politycznego rywala Dana White'a. Jego osoba stała się ikoną walki o prawa osób LGBT. Pośmiertnie 12 sierpnia 2009 r. został odznaczony przez Baracka Obamę najwyższym cywilnym odznaczeniem USA – Prezydenckim Medalem Wolności.

Walka Milka o prawa gejów i lesbijek stała się tematem filmu "Obywatel Milk" nagrodzonego dwiema nagrodami Oscara (za główną rolę i scenariusz).

Życiorys

Stub sekcji Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Dzieciństwo i młodość

Harvey Milk (po prawej) i jego brat Robert (po lewej)(1934)

Harvey Bernard Milk urodził się 22 maja 1930 r. w Woodmere na Long Island w stanie Nowy Jork w żydowskiej rodzinie jako syn Williama i Minervy Karns Milk. Świadomość swojej orientacji miał już jako nastolatek lecz żył z tym w ukryciu.[1]

Milk ukończył szkołę średnią w Bay Shore w stanie Nowy Jork i w 1947 roku rozpoczął studia nauczycielskie w stanowym College'u, które ukończył w 1951 roku. W środowisku studenckim został zapamiętany jako osoba towarzyska. Nikt nie domyślał się, że jest gejem.

Po ukończeniu studiów podczas wojny w Korei Harvey Milk wstąpił do marynarki wojennej gdzie służył jako nurek w podwodnej jednostce ratunkowej. Później rozpoczął służbę w jednostce wojskowej w San Diego. W 1955 opuścił marynarkę osiągając stopień podporucznika.

Działalność na Castro Street

Ulica Castro Street w San Francisco (2009)

W 1972 r. Harvey Milk poznawszy Scotta Smitha przeprowadził się z Nowego Jorku do San Francisco gdzie na Castro Street wspólnie założyli sklep fotograficzny. W tamtym okresie czasu społeczność LGBT była poddawana represjom ze strony policji.

Harvey Milk spotkawszy się z odrzuceniem przez lokalny związek sprzedawców Eureka Valley Merchants Association (EVMA) założył własny związek Castro Village Association i zachęcał społeczność gejowską do wspierania ekonomicznego gejowskich przedsiębiorców. W tym okresie zyskał sobie szacunek lokalnej społeczności i potrafił zmotywować ją do podejmowania wspólnych działań takich jak bojkotowanie niektórych produktów. Przykładem takich działań był bojkot piwa Coors.

Kariera radnego

Zamach

Harvey Milk został zamordowany 27 listopada 1978 przez radnego Dana White. Milk został postrzelony dwa razy w tył głowy. Tego samego wieczoru zabity został burmistrz George Moscone. Morderca został skazany tylko na 7 lat, co argumentowane było niepoczytalnością. Wyrok sądu spotkał się z oburzeniem i protestami środowisk gejowskich. Wybuchły uliczne zamieszki zwane od nazwiska mordercy White Night Riots (zamieszkami białej nocy), w wyniku których ponad 160 osób zostało rannych.

Upamiętnienia

Przypisy

  1. Carol Polsky. Hidden depths of Long Island native Harvey Milk. Newsday (2009-01-11). 

Materiały filmowe

Cytaty

Gay brothers and sisters,... You must come out. Come out... to your parents... I know that it is hard and will hurt them but think about how they will hurt you in the voting booth! Come out to your relatives... come out to your friends... if indeed they are your friends. Come out to your neighbors... to your fellow workers... to the people who work where you eat and shop... come out only to the people you know, and who know you. Not to anyone else. But once and for all, break down the myths, destroy the lies and distortions. For your sake. For their sake. For the sake of the youngsters who are becoming scared by the votes from Dade to Eugene.

— Harvey Milk, „That's What America Is” przemówienie z okazji Gay Freedom Day (1978-06-25) w San Francisco