Homoseksualizm

Z Encyklopedii LGBT
Homoseksualne stosunki płciowe w dawnych Chinach
Kielich z czasów imperium rzymskiego

Homoseksualność, homoseksualizm, jedna z orientacji psychoseksualnych obok heteroseksualizmu i biseksualizmu, w której zaangażowanie psychoemocjonalne skierowane jest na osoby tej samej płci. Termin homoseksualizm został wprowadzony do dyskursu przez węgierskiego pisarza Karla-Marię Kertbeny'ego w 1869 roku[1].

Badania statystyczne wykazują, że (w zależności od definicji) osoby homoseksualne stanowią od kilku do kilkunastu proc. populacji.

Kwestie językowe

Terminy homoseksualizm i biseksualizm (jak i nieużywany prawie wyraz heteroseksualizm) są zaczerpnięte z dyskursu medycznego i niefortunnie sugerujące patologiczność cech, które oznaczają. Neutralny i pozytywny wydźwięk mają równoznaczne z nimi co do denotacji wyrazy homoseksualność i biseksualność. Podobnie zamiast rzeczownika homoseksualista lepiej jest używać wyrażenia zawierającego przymiotnik homoseksualny (np. osoba homoseksualna, homoseksualny mężczyzna, homoseksualna kobieta). Homoseksualność jest bowiem tylko jedną z wielu możliwych cech jakie można przypisać jednostce ludzkiej, a nie etykietką jednoznacznie określającą kogoś i determinującą jego życiowe postawy. Jako rzeczowniki najbardziej neutralne i odpowiednie są gej i lesbijka.

Przypisy