Jacek Adler

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Jacek Adler (ur. ok. 1960[1] r. ), polski dziennikarz i działacz na rzecz części środowiska polskich homoseksualistów, redaktor naczelny portalu Gaylife.pl.

Życiorys

W okresie socjalizmu PRL tworzył struktury antysocjalistycznej organizacji młodzieżowej „Niezależny Samorządny Komitet” w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Warszawie. W latach 80. XX w. przebywał na emigracji w Austrii i Niemczech. Tam nawiązał współpracę jako dziennikarz z monachijskim „Radiem Wolna Europa” w Republice Federalnej Niemiec. Był współpracownikiem Instytutu Europy Wschodniej Wolnego Uniwersytetu Ukraińskiego w Monachium.

Po powrocie do Polski ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, następnie studiował MBA w Szkole Businessu Politechniki Warszawskiej. W latach 90. XX w. podjął działalność na rzecz osób ze środowiska gejowskiego w Polsce. Jest założycielem i redaktorem naczelnym portalu Gaylife.pl[2], a także prezesem Highlife.pl.

We wrześniu 2007 wraz z Szymonem Niemcem złożył do IPN wniosek o ściganie gen. Czesława Kiszczaka za wydanie rozkazu rozpoczęcia „Akcji Hiacynt[3]. Część swej działalności w latach 20092010 poświęcił na wysuwaniu oskarżeń natury finansowo-prawnej pod adresem ówczesnego prezesa Kampanii Przeciw Homofobii, Roberta Biedronia. Do zaprezetowania swojej oceny szefa KPH wykorzystał m.in. łamy skrajnie prawicowej gazety "Rzeczpospolita"[4]. Wszystkie jego personalne ataki nie zostały potwierdzone w procesach sądowych. Za to środowiska skrajnej prawicy w Polsce skrupulatnie nagłośniły ten konflikt i prezentowały jako dowód psychicznej patologii gejów. Adler odmówił poparcia portalowi Homiki.pl w sporze z dziennikiem "Rzeczpospolita", który przyrównał homoseksualizm do zoofilii[5]. Za jego postawę wobec KPH oraz resztę środowiska LGBT w sporze ze skrajną prawicą, Adlera spotkał ostracyzm ze strony części środowiska LGBT w Polsce[6].

Przypisy

  1. Prawdziwa data i miejsce urodzin nie są znane
  2. Redakcja serwisu (pol.). Gaylife.pl. [dostęp 2011-11-02].
  3. Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN (pol.). Homiki.pl. [dostęp 2011-11-02].
  4. Magdalena Starowieyska: Zawodowi geje szkodzą całemu środowisku (pol.). Rzeczpospolita, 2010-01-11. [dostęp 2011-11-02].
  5. Wolność w genach (pol.). Hay.pl, 2010-01-11. [dostęp 2011-11-02].
  6. Gaylife.pl kończy działalność (pol.). Homiki.pl, 2010-12-27. [dostęp 2011-12-27].