Kochanek Czerwonej Gwiazdy

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kochanek Czerwonej Gwiazdy
Autor Witold Jabłoński
Miejsce wydania Polska Warszawa
Język polski
Data I wyd. 11 marca 2011
Liczba stron I wyd. 175
ISBN 978-83-926968-7-2
Wydawca I wyd. Abiekt.pl
LGBTeka

Kochanek Czerwonej Gwiazdy, polska powieść z 2011 roku, autorstwa Witolda Jabłońskiego.

Książka została wydana przez obecnie nieistniejące wydawnictwo Abiekt.pl Wojciecha Szota.

Kochanek Czerwonej Gwiazdy powstał na początku lat 90. XX w., gdy do Witolda Jabłońskiego zwrócił się wydawca z propozycją napisania książki o homoseksualnej miłości młodego kleryka do sowieckiego żołnierza. Pierwotnie książka miała nosić tytuł „Pocałunki z Legnicy”, ale autor uznał ten tytuł za nietrafiony. Gdy w 1992 roku powieść była ukończona okazało się, że wydawnictwo, które zwróciło się do autora z prośbą o napisanie Kochanka Czerwonej Gwiazdy, już nie istnieje. Później powieścią zainteresował się Sławomir Starosta, ale po kilku miesiącach zrezygnował z pomysłu wydawania książek. Ostatecznie dopiero po 19 latach od napisania, tekstem zainteresował się Wojciech Szot i zdecydował się wydać książkę w swoim wydawnictwie.

Zarys fabuły

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku, we Wrocławiu, Legnicy i Częstochowie. Młody kleryk Andrzej Korwin zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Siergieju, sowieckim żołnierzu stacjonującym w bazie wojskowej w Legnicy. Każdy z nich musi się zmagać z opresyjną i nietolerancyjną ideologią, której podlega – sowietów i kościoła katolickiego.

Cytaty

Dzisiejsi młodzi geje w czasach Gay Pride, gejowskich klubów i gejowskiej prasy, nie do końca zdają sobie chyba sprawę, pod jak straszliwą presją musieli żyć ludzie ze starszego pokolenia, doświadczając na każdym kroku nietolerancji, często ze strony najbliższego otoczenia. Wbrew pozorom zresztą niewiele się w tej kwestii zmieniło, gdyż mentalność ogromnej większości naszego społeczeństwa nadal pozostała kołtuńska i zaściankowa. Dwadzieścia lat wolności i względnej normalności to jednak za mało. Młodzież z małych miasteczek i wsi mogłaby sporo o tym opowiedzieć. I właśnie przeciwko temu napisałem Kochanka Czerwonej Gwiazdy. Przeciwko powszechnemu zakłamaniu, głupocie i pomieszaniu pojęć.[1] – Witold Jabłoński

Przypisy