Madamme Zaza

Z Encyklopedii LGBT
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Madamme Zaza, postać sceniczna wykreowana przez Przemka Manasterskiego[1] w klasycznym stylu sztuki drag queen[2].

Posiada wszystkie niezbędne atrybuty sceniczne (wizerunek, kostiumy, makijaż) oraz niezbędną w tym przypadku osobowość sceniczną i swój własny niepowtarzalny styl[2].

Niewątpliwie rzadkością jest fakt, iż posiadając wykształcenie wokalno-aktorskie Przemek Manasterski spowodował, iż Madamme Zaza ZAWSZE śpiewa własnym głosem i pokazuje na scenie autorskie live-show . Nie brakuje w nim elementów zabawnej konferansjerki, dialogu z publicznością , masy dowcipów i improwizacji co znacznie uatrakcyjnia ten jednoosobowy DQ-cabaret-show[2].


Jest postacią stworzoną według najlepszych światowych kanonów tej specyficznej sztuki estradowej i – uwaga! – nie odwzorowuje w swych występach żadnej innej gwiazdy sceny rozrywki. Nadmienić należy iż zarówno kostiumy, cześć projektów biżuterii oraz image jest autorstwa twórcy postaci!

Jest sama dla siebie i kreuje wyłącznie własne „ja”.


Może właśnie dlatego jest jedną z niewielu polskich drag queens , która wyszła ze swoja sztuka poza kluby gejowskie i występuje także z wielkim powodzeniem w innych klubach w kraju i za granicą. Także telewizja doceniła jej osobowość i styl zapraszając jako gościa i gwiazdę do programów m.in. w TVN-ie.

Madame Zaza posiada szeroki repertuar wokalny – od piosenek z okresu kabaretów przedwojennej Warszawy poprzez szlagiery lat 50-tych i 60-tych aż do współczesnych hitów musicalowych i filmowych (Kabaret, Chicago, Brecht, Weil).


Niekiedy Madamme Zaza prowadzi jako konferansjer i współtwórca spektakularne imprezy w temacie DQ i inne (wielokrotna szefowa-reżyser i prowadząca Festival DQ w KLUBIE 69 w Sopocie).

Artystka wciela się niekiedy w postać wielkiej gwiazdy filmowej Marleny Dietrich, śpiewając jej największe standardy i opowiadając o życiu divy srebrnego ekranu.

Jeden z krytyków i twórców sceny kabaretowej w Krakowie – skąd Madame Zaza pochodzi – napisał o niej w jednej ze swych recenzji: „Jeden z bardziej żywiołowych krakowskich artystów. Osobowość sceniczna. Utalentowany muzycznie, dowcipny, błyskotliwy. Drag Queen – Madamme Zaza.”


Materiały filmowe

Przypisy

  1. Przemek Manasterski (pol.). Goldenline.pl. [dostęp 2011-10-28].
  2. 2,0 2,1 2,2 O Madamme Zaza (pol.). Madamme-Zaza.pl. [dostęp 2014-11-07].

Linki zewnętrzne