Marsz Równości w Łodzi

Marsz Równości w Łodzi, coroczna manifestacja odbywająca się od 2011 roku w Łodzi.

Pierwszy Marsz Równości w Łodzi (2011)

Pierwszy łódzki Marsz Równości odbył się 14 maja 2011 roku pod hasłem „Zwiąż mnie. Ludzie chcą się wiązać różnie”. Organizatorem marszu była Kampania Przeciw Homofobii.

Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00, po przemówieniu jednej z organizatorek – Eweliny Niedzielskiej, wyruszył ze Starego Rynku w kierunku Placu Wolności, ul. Piotrkowską do ul. Traugutta i z powrotem na Stary Rynek, gdzie marsz został oficjalnie zakończony. W marszu wzięło udział 150-200 osób.[1]

Drugi Marsz Równości w Łodzi (2012)

Drugi łódzki Marsz Równości odbył się 14 kwietnia 2012 roku. Organizatorem marszu była Fabryka Równości.

Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00, wyruszył ze Starego Rynku i przeszedł ulicami Wolborską, Franciszkańską, Kilińskiego i Pomorską do ronda Solidarności i z powrotem na Stary Rynek, gdzie marsz został oficjalnie zakończony. W marszu wzięło udział ok. 300 osób.

Trzeci Marsz Równości w Łodzi (2013)

Trzeci łódzki Marsz Równości odbył się 20 kwietnia 2013 roku. Organizatorem marszu była Fabryka Równości.

Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00, po przemówieniach Damiana Graczyka, Krzysztofa Makowskiego, Daniela Michalskiego i posła Artura Dunina (PO) ruszył z pasażu Schillera ulicami Piotrkowską, Traugutta, Sienkiewicza i Narutowicza, aż do placu Dąbrowskiego, gdzie został oficjalnie zakończony. W marszu wzięło udział ok. 230 osób.

Czwarty Łódzki Marsz Równości (2014)

Czwarty łódzki Marsz Równości odbył się 26 kwietnia 2014 roku. Organizatorem marszu była Fabryka Równości.

Pomimo fatalnej pogody, o godzinie 13:00 w Pasażu Schillera pojawiło się około 100 osób chcących wspólnie przejść przez łódzkie ulice w kolejnym Marszu Równości. Organizatorzy na początku wygłosili tradycyjny manifest, a następnie w asyście policji przeszli ulicami: Schillera, Sienkiewicza, Narutowicza, Aleją Kościuszki i Zamenhoffa - by finalnie z powrotem przejść ulicą Sienkiewicza i zakończyć Marsz w miejscu jego rozpoczęcia. Symboliczne okrążenie ścisłego centrum miasta symbolizowało wieczne 'kręcenie się w kółko' przez ruch równościowy w Polsce. Na początku Marszu pojawili się także łódzcy politycy i polityczki, w tym poseł SLD Dariusz Joński i szef łódzkiego SLD Tomasz Trela. Nie doszło na nim do żadnych incydentów ze strony przeciwników Marszu (którzy pojawili się w pięcioosobowej grupie na trasie przemarszu, po czym natychmiastowo wylegitymowała i zatrzymała ich policja), bądź przypadkowych przechodniów.

kolejny (piąty) łódzki Marsz Równości planowany jest na maj 2015 roku.

Przypisy