Marsz Równości w Krakowie

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy corocznej manifestacji w Krakowie. Zobacz też: Marsze Równości w innych miastach.
Marsz Tolerancji w 2007 r.

Marsz Równości w Krakowie (do 2009 r. Marsz Tolerancji), coroczna manifestacja odbywająca się od 2004 roku w maju w Krakowie. Marsz jest częścią festiwalu kultury LGBTQueerowy Maj”.

W 2010 r. zdecydowano się na zmianę nazwy ponieważ „tolerancja” oznaczać może pobłażanie dla zachowań negatywnych, których z zachowaniami pozytywnymi nie da się zrównać. Tymczasem „równość” może dotyczyć jedynie tego co w żaden sposób nie jest gorsze.

Impreza jest każdorazowo zabezpieczana przez policję. Kontrmanifestacje ze strony ugrupowań ekstremistycznych i huligańskich z roku na rok słabną na sile i ograniczają się do pokrzykiwania nielicznych grupek w pobliżu trasy przemarszu.

Uczestnikami Marszów Tolerancji (w latach 2004–2009) byli m.in. Robert Biedroń, Izabela Jaruga-Nowacka, Joanna Senyszyn.

Przemarszowi towarzyszy muzyka zespołu Samba Ka Rythms of Resistance.

Marsz Równości w Krakowie – 2012

Marsz Równości odbył się 19 maja 2012 roku. Około godziny 14:30 pochód wyruszył z placu Szczepańskiego, ulicą Szczepańską przeszedł na Rynek Główny, dalej Grodzką pod Krzyż Katyński i ulicami Stradomską i Krakowską na plac Wolnica, gdzie został oficjalnie zakończony.

W Marszu wzięło udział 550-600 osób, zespół Samba Ka Rythms of Resistance, prezeska fundacji Trans-Fuzja Lalka Podobińska oraz przedstawiciele partii politycznych, Ruchu Palikota (Anna Grodzka i Janusz Palikot) i SLD (Joanna Senyszyn).[1]

Marsz Równości w Krakowie – 2013

Marsz Równości odbył się 18 maja 2013 roku. Około godziny 13:30 pochód wyruszył z placu Wolnica, przez Rynek Główny na plac Szczepański, gdzie został oficjalnie zakończony.

W Marszu wzięło udział około 300 osób, zespół Samba Ka Rythms of Resistance, dr hab. Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz przedstawiciele partii politycznych, Ruchu Palikota (Anna Grodzka) i SLD (Joanna Senyszyn).

Marsz przeszedł pod hasłem „Wszyscy jesteśmy homo”.

Hasło "Wszyscy jesteśmy homo" ma wskazać nie na orientację seksualną, ale na to, że wszyscy jesteśmy ludźmi i bez względu na wiek, płeć i orientację seksualną jesteśmy częścią tego społeczeństwa i chcemy mieć równe prawa – Agata Teutsch, jedna z organizatorek krakowskiego Marszu Równości

Fragment manifestu krakowskiego Marszu Równości:

WSZYSCY JESTESMY HOMO, bo wszyscy jesteśmy homofobami. Nikt z nas nie rodzi się z uprzedzeniami – nabywamy je w szkole, w rodzinie, w miejscu pracy, na ulicy. Walczymy ze społecznymi uprzedzeniami i wymagamy od siebie, by zwalczać własne.[2]
Hasła skandowane lub pojawiające się na transparentach podczas Marszu Równości

„Człowiek ma prawo do tęczowego szczęścia”, „Homofobia was rujnuje, solidarność uratuje”, „Jesteśmy homo”, „Każda rodzina jest wartością”, „Kochać to zawsze znaczy to samo”, „Lesby, pedały i przyjaciele”, „Miłość tak, nienawiść nie”, „Nie wrócimy do szafy”, „Normalna rodzina kocha, nie wyklina”, „Równe prawa, wspólna sprawa”, „Równość tak, nienawiść nie”, „Tak, jesteśmy”, „To nie światopogląd, to prawa człowieka”, „Wolność, równość, solidarność”, „Wyjdźcie z ukrycia, gdziekolwiek jesteście”, „Zróbmy sobie dobrze w Polsce”.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Błażej Strzelczyk, Magda Wójcik, dog: Balony, petardy, okrzyki - Marsz Równości i kontrmanifestacja NOP (pol.). krakow.gazeta.pl, 2012-05-19. [dostęp 2012-05-19].
  2. Manifest na Marsz Równości