Naturyzm

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Naturyzm lub nudyzm, forma spędzania czasu w grupie osób, które przebywają w swoim towarzystwie nago bez zamiaru podejmowania zbiorowej aktywności seksualnej.

Istnieje duża grupa ludzi, które są zdolne odbierać nagość jako siłę motywującą do nawiązywania kontaktów towarzyskich bez przekształcania tego spotkania w orgię seksualną.

Większość ludzi nie umie wyobrazić sobie tego, że dwie osoby, które uważają się wzajemnie za atrakcyjne fizycznie i są wyposażone w konieczną orientację seksualną, która tę atrakcyjność przekształca w pociąg płciowy, aby w sprzyjających okolicznościach nie doprowadziło to do kopulacji. Tę zasadę wzajemnej korelacji międzyludzkiej wykorzystuje się w celu organizowania np. wieloosobowych orgii.

Naturyści są ludźmi, którzy odznaczają się wrodzoną lub nabytą umiejętnością odczuwania w dużej grupie nagich ludzi różnej płci, wieku i wyglądu wszystkich emocji potrzebnych do bezkonfliktowych relacji międzyludzkich. Składają się na to m.in. poczucie związku z grupą, przyjemność z przebywania razem, wspólne rozrywki. Jednocześnie ci ludzie nie odczuwają potrzeby kończenia każdego spotkania w grupie zbiorową kopulacją każdego z każdym.

Naturyści różnych orientacji, płci i wieku posiadają umiejętność przebywania w dużej grupie nagich ludzi bez rozbudzania swoich reakcji świadczących o podnieceniu. W gronie ludzi rzeczywiście odczuwających "naturystyczne" relacje międzyludzkie nie spotyka się erekcji u mężczyzn na widok nagich kobiet a u kobiet nie występują reakcje ciała typowe dla ich podniecenia.

Widok nagiego ciała jest teoretycznie przyjemny dla każdego człowieka (uwzględniając osobnicze preferencje w odczuwaniu, co jest atrakcyjne u drugiej osobie z uwzględnieniem orientacji seksualnej osób przebywających w swoim towarzystwie). Również taką przyjemność odczuwają naturyści, jednak nie przeradza się to w chwili kontaktu z grupową nagością w coś, co popycha do zachowań seksualnych.

Podobne zjawisko do społecznych zachowań naturystycznych (czy wręcz identyczne) obserwuje się w grupie nagich żołnierzy, biorących kąpiel w koszarach. Są to często grupy kilkudziesięcioosobowe. Wspólne, nagie kąpiele żołnierskie zdarzają się np. podczas przerw w ćwiczeniach na poligonie. Ludzie ci, będąc nago, bawią się w swoim towarzystwie, żartują, "baraszkują", wygłupiają się i robią sobie psikusy, krzyczą do siebie, ochlapują się wodą. Nikomu z nich w takiej chwili nie przychodzi na myśl, że nagle u wszystkich może nastąpić erekcja penisów i wszyscy zaczną wzajemną masturbację. Nawet można ze 100 procentową pewnością założyć, że pojawienie się w takich okolicznościach erekcji, wywołałoby konsternacje, czy zmieszanie osobnika z erekcją oraz całego jego otoczenia.

Dokładnie tak samo odczuwa osoba określająca siebie naturystą oraz wszyscy, którzy spotykają się w dużej grupie naturystycznej.

Naturyzm miał wpływ na tworzenie się polskiego ruchu LGBT. Waldemar Zboralski w początkach swojej działalności organizacyjnej na rzecz osób homoseksualnych, działał równolegle jako moderator grupy naturystów. Był on m.in. współorganizatorem Zlotu Naturystów w Rowach w 1985 r. Przebywanie wśród dużej grupy nagich mężczyzn-naturystów pomogło przyszłemu działaczowi gejowskiemu dojść do wniosku, że można przebywać w dużej grupie nagich mężczyzn nie tylko po to, aby natychmiast któregoś z nich (czy wręcz większość z nich) zdobyć jako partnera seksualnego. Pozorna seksualność stała się fundamentem działań o charakterze politycznym

Dążenie do tworzenia ruch naturystycznego, nie oznacza dążenia do ciągłego zaspokajania popędu płciowego. Alternatywnie: dążenie do tworzenia ruchu politycznego osób homoseksualnych nie ma na celu organizowania na spotkaniach orgii homoseksualnych ale ma na celu organizowania kontaktów ludzi podobnie myślących i czujących.

Osoby pozbawione zdolności rozumienia tego oraz odczuwania nagości w taki sposób jak naturyści, nie są w stanie nigdy zaakceptować naturystów z ich stylem bycia. Nie rozumiejący naturyzmu zawsze będą wysuwać oskarżenia o charakterze seksualnym.

Naturyzm rodzinny w Niemczech Wschodnich

Najwięcej kontrowersji wśród "tekstylnych" (czyli nie-naturystów) budzi naturyzm rodzinny, z udziałem dzieci i młodzieży w każdym wieku, nie ma żadnego związku z pedofilią i deprawacją seksualną. W zachowaniach grupy nagich naturystów nie ma żadnych zachowań mogących w sposób szkodliwy oddziaływać na dziecko. Małe dzieci, od początku swojego rozwoju przyzwyczajane do nagości, odbierają taki stan jako naturalny i w niczym on im nie szkodzi. Aseksualność nagości dorosłych naturystów ma pełne przełożenie na społeczne zachowania dzieci naturystów. Próby oskarżania naturystów o pedofilię jest dowodem na niezrozumienie ich stylu bycia.

Znamiennym dowodem na to, że naturyzm leży u podłoża natury człowieka i ubieranie się ludzi przy każdej okazji, (równiez podczas kąpieli w slipki, bikini czy kąpielówki), jest stanem oddalającym człowieka od stanu naturalnego sa obserwacje tzw. kultur prymitywnych. Podróżnicy potwierdzali w przeszłości, że wszędzie napotykali duże grupy ludzi chodzących nago, żyjących we wsiach pełnych nagich ludzi i będących nago podczas każdej czynności społecznej.

Dlatego współcześni naturyści, wywodzący się z tzn. krajów cywilizowanych, na własny koszt organizują sobie strefy i całe obszary, gdzie mogą swobodnie poruszać się nago w ciągu całego dnia - od pobudki do położenia się spać. Ze względów zdrowotnych jest to tylko możliwe w strefach klimatycznych, gdzie średnia temperatura roczna dnia jest wyższa niż 20 stopni. Najbardziej na ten cel nadają się obszary pomiędzy zwrotnikami a równikiem Ziemi.

W innych strefach kuli ziemskiej naturyzm możliwy jest do pielęgnowania tylko w okresach lokalnego lata, gdy nagość nie spowoduje wychłodzenia groźnego dla zdrowia .

Naturyzm w Polsce

Przed II wojną światową naturyzm w Polsce był praktykowany tylko na zamkniętych obszarach. Powstały specjalnie wydzielone miejsca dla naturystów w Zaleszczynkach (dzisiejsza Ukraina) oraz w Otwocku. W czasie PRL-u naturyzm był praktykowany w pobliżu Krynicy Morskiej, Międzyzdrojów i Dębek. W latach 80. naturyzm stał się popularny głównie ze względu na większe zainteresowanie środków masowego przekazu, w których przodował tygodnik VETO. Pierwsza polska organizacja naturystyczna powstała w 1897 roku w Grudziądzu.[1]

Plaża naturystyczna w szyczecie sezonu

Współcześnie, mimo, że Polska znajduje się pod silnym wpływem polityków wyznających ideologię wrogo nastawioną do seksualności człowieka w ogóle i nagości w każdej formie, naturyzm bez rozgłosu praktykowany jest na wielu plażach nad Morzem Bałtyckim, m.in. w: Dębkach, Międzyzdrojach, Piaskach koło Krynicy Morskiej. Istnieje też kilka znanych plaż naturystycznych w pobliżu większych miast, m.in. w Konstancinie, Warszawie przy ul. Sitowie i na Wałach Miedzeszyńskich, pod Krakowem w Kryspinowie i w Kazimierzu Dolnym. Plaże naturystyczne można spotkać też nad niektórymi jeziorami. Do najsłynniejszych należą: plaża w Bronisławowie w powiecie piotrkowskim, nad Zalewem Sulejowskim. Jest kilka plaż w okolicach Poznania. Przez cały rok, również zimą, polscy naturyści praktykują nagi wypoczynek w saunach dostępnych dla szerokiej publiczności. Przykładowo dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania naturystów w parku wodnym w Poznaniu i w parku wodnym w Łodzi - najsilniejszym ośrodku miejskim skupiającym naturystów w Polsce.

Organizacje

Dobrze zorganizowane organizacje naturystów istnieją w Niemczech (FKK albo Freikörperkultur – Kultura Swobodnego Ciała), Francji i Holandii. Organizacje naturystyczne z całego świata skupia International Naturist Federation (INF). Od grudnia 2008 funkcjonuje również Federacja Naturystów Polskich (FNP)[2].

Największy na świecie ośrodek dla naturystów znajduje się w Cap d'Agde w południowej Francji[3].

Przypisy

  1. Kompleksowe opalanie (pol.). Plaze.onet.pl, 2006-06-30. [dostęp 2011-10-31].
  2. Federacja Naturystów Polskich (pol.). FedNat.pl. [dostęp 2011-10-31].
  3. Marek Rybarczyk: Inwazja napalonych golasów (pol.). Wiadomosci.onet.pl, 2011-07-26. [dostęp 2011-10-31].