Owłosienie łonowe

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Owłosienie łonowe mężczyzny

Owłosienie łonowe, włosy porastające skórę wokół narządów płciowych, stanowiące trzeciorzędowe cechy płciowe. Ich pojawienie się wiąże się z procesem dojrzewania płciowego. Kształt obszaru pokrytego owłosieniem łonowym różni się nieco w przypadku mężczyzn i w przypadku kobiet.

Chociaż cienkie jasne włosy są obecne w okolicach genitaliów już w dzieciństwie, to termin włosy łonowe z reguły jest ograniczony do twardszych, dłuższych i grubszych włosów, które pojawiają się w okresie dojrzewania jako efekt rosnącego poziomu hormonów płciowych.

Włosy łonowe i pachowe (pod pachami) włosy mogą różnić się znacznie kolorem od włosów na głowie. U większości ludzi jest on ciemniejszy, choć może również być jaśniejszy. W większości przypadków jest najbardziej zbliżony do koloru brwi danej osoby. Wzory tworzone przez włosy łonowe mogą się również różnić w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego.

Rozwój

Rozwoju owłosienia łonowego może być oceniany za pomocą skali Tannera. Przed okresem pokwitania, w okolicy narządów płciowych zarówno chłopcy jak i dziewczęta mają bardzo cienkie jasne włosy, odpowiadające etapowi 1. w skali Tannera. Początek rozwoju owłosienia łonowego określa się mianem pubarche.

U mężczyzn, pierwsze włosy łonowe pojawiają się jako kilka włosów nielicznych na mosznie lub u górnej podstawy penisa (etap 2). W przeciągu roku włosy wokół podstawy penisa stają się liczne (etap 3). W ciągu 3 do 4 lat, włosy wypełniają okolice narządów płciowych (etap 4) i stają się znacznie grubsze i ciemniejsze, a przez 5 lat rozciągają się na uda i na podbrzusze w górę w kierunku pępka (etap 5).[1]

Średni wiek rozpoczęcia poszczególnych faz rozwoju owłosienia łonowego (z badań Tannera na brytyjskiej młodzieży w połowie XX w.)[1][2]
Faza Średni wiek rozpoczęcia fazy (chłopcy) Średni wiek rozpoczęcia fazy (dziewczęta)
1
2 13,4 11,7
3 13,9 12,4
4 14,4 13,0
5 15,2 14,4

Różnica pomiędzy męskim a kobiecym ciałem w zakresie możliwości wzrostu włosów w odpowiedzi na androgeny jeśli w ogóle istnieje to jest bardzo niewielka. Dymorfizm płciowy w zakresie owłosienia u mężczyzn i kobiet jest przede wszystkim wynikiem różnic w poziomie androgenów osiąganym z chwilą osiągnięcia dojrzałości.

Funkcje

Istnieje wiele hipotez na temat funkcji włosów łonowych m.in.:

  • wizualny wskaźnik dojrzałości płciowej,
  • odbieranie wydzielanych feromonów,
  • zmniejszenie tarcia zewnętrznego podczas stosunku,
  • ochrona wrażliwych miejsc intymnych,
  • ochrona skóry w okolicy łonowej przed niektórymi zakażeniami, wysypką, podrażnieniami, trądzikiem i innymi rodzajami zakażeń.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 W.A. Marshall, J.M. Tanner. Variations in the pattern of pubertal changes in boys. Arch. Dis. Child., 45 (239), s. 13–23 (luty 1970), PMID 5440182 (ang.). 
  2. WA. Marshall, J.M. Tanner. Variations in pattern of pubertal changes in girls. Arch. Dis. Child., 44 (235), s. 291–303 (czerwiec 1969), PMID 5785179 (ang.).