Płynące wieżowce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedii LGBT
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 20:02, 30 maj 2018

Płynące wieżowce
Floating Skyscrapers
Gatunek dramat
LGBT o tematyce gejowskiej
Data premiery Świat 18 kwietnia 2013 r.
Polska 22 listopada 2013 r. (kina)
Kraj produkcji Polska Polska
Język polski
Czas trwania 93 minuty
Reżyseria Tomasz Wasilewski
Scenariusz Tomasz Wasilewski
Muzyka Baasch
Zdjęcia Jakub Kijowski
Kostiumy Monika Kaleta
Montaż Aleksandra Gowin
Produkcja Roman Jarosz
Wytwórnia Alter Ego Pictures
Nagrody East of The West
Portal Film

Płynące wieżowce (ang. Floating Skyscrapers), polski dramat filmowy z 2013 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Tomasza Wasilewskiego. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu miała miejsce 18 kwietnia 2013 roku podczas Tribeca Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Polska premiera Płynących wieżowców odbyła się na festiwalu filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, gdzie film został pokazany w konkursie międzynarodowym. Premiera kinowa w Polsce miała miejsce 22 listopada 2013 roku.

Podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, film Płynące wieżowce zdobył prestiżową nagrodę „East of The West”, przyznawaną reżyserom z Europy Środkowej i Wschodniej za najlepsze debiutanckie lub drugie w kolejności produkcje filmowe.[1]

Zdjęcia do filmu Płynące wieżowce powstawały od 2 sierpnia do 3 września 2012 roku w Podkowie Leśnej, Warszawie i w Białobrzegach.

Tytuł filmu został wyjaśniony w jednej ze scen filmu gdy ojciec w rozmowie z synem wspomina jego dzieciństwo i to jak spoglądał przez łzy na wieżowce. Wydawało mu się wtedy, że te wieżowce płyną.

Zarys fabuły filmu „Płynące wieżowce”

Kuba (Mateusz Banasiuk) jest młodym sportowcem trenującym pływanie. Mieszka z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Chłopak trenuje pływanie i jest świetnie zapowiadających się zawodnikiem. Podczas jednej z imprez poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopcami rodzi się silna więź uczuciowa.

Fabuła filmu „Płynące wieżowce”

Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Kuba jest sportowcem, trenuje pływanie i stara się o miejsce w reprezentacji. Mieszka ze swoją mamą (Katarzyna Herman) i dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz), wobec której zręcznie udaje zaangażowanie emocjonalne. Obecność zaborczej mamy w domu, dodatkowo utrudnia pożycie pary. Pewnego dnia Sylwia zabiera Kubę na wernisaż. Kuba zwykle nie czuje się dobrze w eleganckim towarzystwie. Cały czas gra macho ze świata sportu. Wychodzi na zewnątrz aby zapalić, gdzie zaczepia go Michał (Bartosz Gelner). Wywiązuje się rozmowa podczas, której chłopcy zaprzyjaźniają się. Sylwia z wielkim niepokojem obserwuje, jak Kuba spędza z nią coraz mniej czasu, poświęcając go coraz więcej Michałowi. Wspólny wyjazd całej trójki pod namiot tylko potęguje te niepokoje.

Michał również jest oczarowany Kubą. Opowiada o nim mamie, która wie o jego orientacji. Michał powoli przygotowuje się do tego, by ujawnić się przed ojcem jako gej. Gdy w końcu zdobywa się na odwagę i podczas kolacji mówi „Jestem gejem” wszyscy od razu zmieniają temat i zachowują się tak jakby to zdanie w ogóle nie padło. Później ojciec w rozmowie z synem wspomina jego dzieciństwo i to jak spoglądał przez łzy na wieżowce. Wydawało mu się wtedy, że te wieżowce płyną.

Matka Kuby nie lubi Sylwii, gdy jednak dowiaduje się o homoseksualnej orientacji syna, nagle zmienia front i zwraca się przeciwko synowi. Razem starają się wmówić mu, że Sylwia jest z nim w ciąży i zmusić go do zerwania kontaktu z Michałem.

Dochodzi do brutalnego pobicia Michała przez grupę młodych mężczyzn. Po wymierzeniu kilku ciosów w głowę i korpus następuje seria kopnięć i uderzenie głową o twarde podłoże. Napastnicy odchodzą dopiero gdy Michał przestaje dawać oznaki życia. W końcowej scenie widać Sylwię i Kubę kąpiących się w wannie naprzeciwko siebie w zupełnym milczeniu.

Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Zwiastun filmu „Płynące wieżowce”

Cytaty o filmie „Płynące wieżowce”

Nie można czekać, aż społeczeństwo „będzie gotowe”, bo wtedy temat będzie już „przeterminowany”. Trzeba wyprzedzać myśl, temat, uderzyć. Niektórzy pewnie nigdy nie dadzą się przekonać, zawsze będą mieli obiekcje, będą reagować negatywnie, ale inni może zobaczą coś nowego? Coś zmieni się w ich myśleniu? Nie będą już widzieli kontrowersji, tylko ciekawą historię, jakieś inne jej ujęcie, język? Każdy kolejny film, sztuka – to przekręcenie korbki o jeden ząbek.
— Bartosz Gelner[2]
Ten film uważam za absolutnie potrzeby. Znam wiele osób, które kiedyś swoim matkom, ojcom wyznały prawdę o swojej seksualności. Pamiętam, w Nowym Jorku, podczas spotkania z publicznością byliśmy traktowani jak bohaterowie zza żelaznej kurtyny, spod krzyża i moherowych beretów. Ktoś zapytał, czy nie boimy się wracać do swojego kraju po takim filmie. Nie miałam pojęcia, że Polska jest postrzegana w świecie jako kraj tak nietolerancyjny, że aż budzący w ludziach przestrach.
— Katarzyna Herman[3]

Obsada filmu

  • Mateusz Banasiuk jako Kuba
  • Katarzyna Herman jako Ewa (matka Kuby)
  • Bartosz Gelner jako Michał
  • Mirosław Zbrojewicz jako Jacek (ojciec Michała)
  • Izabela Kuna jako Krystyna (matka Michała)
  • Marta Nieradkiewicz jako Sylwia
  • Olga Frycz jako Monika
  • Mariusz Drężek jako trener
  • Katarzyna Maciąg jako Ania
  • Michał Grzybowski jako Paweł
  • Michał Podsiadło jako Witek
  • Aleksandra Bednarz jako Weronika
  • Katarzyna Rosłaniec jako Matylda
  • Mateusz Łasowski jako Kacper
  • Wojciech Sikora jako Piotrek

Przypisy

  1. "Płynące wieżowce" wygrywają w Karlowych Warach (pol.). onet.pl, 2013-07-06. [dostęp 2013-11-23].
  2. Dagmara Romanowska: Bartosz Gelner: nie można czekać, aż społeczeństwo „będzie gotowe”. Trzeba uderzać - wywiad (pol.). onet.pl, 2013-11-19. [dostęp 2013-11-23].
  3. Plejada gwiazd na premierze „Płynących wieżowców”. „To było szokujące” (pol.). onet.pl, 2013-11-19. [dostęp 2013-11-23].