PFLAG

Z Encyklopedii LGBT
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
PFLAG na marszu równości w San Francisco (2004)

PFLAG (Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays, pol. Rodzice, rodziny i przyjaciele lesbijek i gejów), amerykańska organizacja społeczna zrzeszająca rodziny i przyjaciół gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, założona w 1972 roku w Nowym Jorku przez Jeanne Manford.

PFLAG ma około 200 tys. członków i członkiń i ponad 350 oddziałów w Stanach Zjednoczonych, a także kilkunastu innych krajach, między innymi w Chinach, Australii i RPA.

Początkowo organizacja funkcjonowała pod nazwą POG (ang. Parents of Gays), później P-FLAG, a następnie PFLAG.

Wśród sponsorów PFLAG są między innymi: IBM, HBO, SONY Pictures, MTV, Johnson & Johnson, Marriott, Kellog's, KPMG, Sodexo, Amtrak i Campbell's.[1]

Początki PFLAG

W kwietniu 1972 roku, nowojorska nauczycielka Jeanne Manford i jej mąż, dostali informację telefoniczną, że ich syn Morty będący działaczem gejowski, został pobity podczas rozdawania ulotek podczas, spotkania politycznego w Nowym Jorku. W odpowiedzi na to wydarzenie, Manford napisała list protestacyjny do tabloidu New York Post, w którym skarżyła się na całkowitą bezczynności policji na pobicie syna.

Później w towarzystwie męża lub syna udzieliła kilku wywiadów radiowych i telewizyjnych. 25 czerwca 1972 r. jako pierwsza matka geja uczestniczyła wraz z synem w nowojorskim marszu równości, niosąc transparent z napisem „Parents of Gays Unite in Support for Our Children”. Po tych wydarzeniach powstał pomysł na stworzenie organizacji zrzeszającej rodziny i przyjaciół gejów i lesbijek, która mogłaby być pomostem między społecznością gejowską i heteroseksualną.

Odniesienia w kulturze masowej

Materiał filmowy

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy