Pomoc:Jak stworzyć nowe hasło

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Początek

Tworzenie nowego hasła w Homopedii od strony technicznej jest niezwykle proste i może być wykonane na kilka sposobów.

  • Możesz wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst "http://www.homopedia.pl/wiki/", dopisać nazwę tworzonego hasła i nacisnąć klawisz Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz z tekstem "utworzyć tę stronę" (to samo można uzyskać klikając na takiej stronie zakładkę "utwórz").
  • Innym sposobem jest kliknięcie na oznaczony kolorem czerwonym odsyłacz obecny na dowolnej stronie Homopedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym odsyłaczu.
  • Kolejnym sposobem jest wykorzystanie pola wyszukiwania obecnego w górnej części standardowego interfejsu Homopedii. Wpisanie do tego pola nazwy hasła i naciśnięcie przycisku z lupą lub klawisza Enter na klawiaturze spowoduje przejście do strony wyników wyszukiwania. Jeśli danego hasła nie ma to będzie możliwość stworzenia go.

Zanim zaczniesz

Zanim zrobisz cokolwiek pomyśl. Przed przystąpieniem do utworzenia hasła musisz mieć przemyślany pomysł na to hasło. W szczególności zawsze warto się zastanowić nad tym pod jaką nazwą dane treści powinny się znaleźć. Generalnie preferujemy słownictwo polskie (np. Ciemnia a nie Darkroom) a słownictwo zapożyczone z języków obcych używamy tylko wtedy gdy brak jest popularnego odpowiednika w języku polskim.

Nie chcemy opisywać wszystkiego co się da. Tworzymy encyklopedię tematyczną. Opisując jakieś zagadnienie skupiamy się więc na tym co jest związane z tematyką LGBT.

Jak tworzyć definicję

Odmiennie niż w Wikipedii przyjęliśmy konwencję by definiens (definiowane pojęcie) od definiendum (objaśnienia) oddzielać za pomocą przecinka a nie półpauzy „–”(czy też zupełnie nieprawidłowo znaku dywiza „-”).

Początek hasła powinien być krótką definicją, której rozwinięcie powinno znaleźć się w sekcjach.

Ilustracje do haseł można czerpać z zasobów Wikimedia Commons. Można też przesłać pliki do lokalnych zasobów Homopedii klikając na link Prześlij plik po lewej stronie i postępując dalej zgodnie z instrukcjami.