Prostytucja

Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Prostytucja, świadczenie usług seksualnych, seksualne oddawanie się innej osobie (np. seks analny) w zamian za korzyści finansowe. Często określana słowami najstarszy zawód świata. Osobę oferującą usługi seksualne nazywa się prostytutką, lub męską prostytutką. Zjawisko prostytucji ma miejsce w wielu krajach świata i to nawet tam, gdzie jest ona oficjalnie zakazana (wtedy istnieje w bardziej podziemnej formie. Bogate źródła na temat prostytucji pochodzą ze starożytnej Grecji i Chin.

Największy dom publiczny w Europie, mieszczący się w Kolonii (Niemcy).
Statua prostytutki Belle, stojąca przed kościołem Oude w Amsterdamie. Inskrypcja na tablicze mówi: Szacunek dla osób z całego świata, które pracują w branży seksu.

Polskie prawo wobec prostytucji

Prostytucja nie jest w Polsce nielegalna. Dochody pochodzące z prostytucji nie podlegają w Polsce opodatkowaniu. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. W Polsce do takiej kategorii zaliczyć należy przychody uzyskiwane z prostytucji. Za czynności seksualne nie można bowiem w sposób legalny dochodzić zapłaty. W Polsce uprawianie prostytucji (własnej) i czerpanie z tego tytułu korzyści materialnych nie jest nielegalne, nie jest też prawnie regulowane. Nielegalne są natomiast pewne praktyki związane z prostytucją, jak stręczycielstwo, sutenerstwo.[1]

Filmografia


Zobacz też

Przypisy

  1. I SA/Gl 475/10 - Wyrok WSA w Gliwicach (pol.). orzeczenia.nsa.gov.pl, 2010-10-21. [dostęp 2012-09-13].