Przejmowanie dyskursu przez lewicę

Z Encyklopedii LGBT

Przejmowanie dyskursu przez lewicę - proces polegający na przejmowaniu pełnego dyskursu społecznego przez wartości i narracje lewicowe. Mówiąc bardziej obrazowo proces ten polega na wymieraniu narracji, idei prawicowych i zastępowaniu ich przez lewicowe. Jego skutkiem jest przyjęcie przez prawicę narracji lewicowych.

Proces ten został zakończony w przypadku takich kwestii jak niewolnictwo, prawa wyborcze dla kobiet czy rozwody cywilne. Obecnie jedynie najbardziej skrajna prawica domaga się zniesienia równouprawnienia kobiet (Janusz Korwin-Mikke) bądź cywilnych rozwodów (Tomasz Terlikowski), pomimo iż były to sztandarowe idee prawicowe w przeszłości.

Proces ten jest prawie zakończony w przypadku np. antysemityzmu, czy rasizmu dlatego granie na tych nutach nie ogranicza się do jednostek (Radio Maryja). Jednocześnie uprzedzenie to było sztandarowym elementem doktryny prawicowej w okresie międzywojennym.

W przypadku homofobii, obecnie znajdujemy się w punkcie oporu prawicowego, jednak z roku na rok słabnącego. Skutkiem tego jest coraz większa liczba krajów respektujących prawo osób homoseksualnych do małżeństwa.

Interesującym elemetem tego zjawiska jest fakt przejmowania przez prawicę lewicowego instrumentarium terminologicznego. Chociaż takie określenia jak "demokracja", "prawa człowieka", "tolerancja" były pierwotnie lewicowymi "słowami-kluczami" atakowanymi przez prawicę, obecnie cała przestrzeń filozoficzna przyswoiła sobie je i używa jako własnych (nie dotyczy to oczywiście marginalnych grup skrajnych, które jednak nie mają wpływu na mainstream, tj. Janusz Korwin-Mikke i jego krytyka demokracji). Analogiczne zjawisko widzimy obecnie w przypadku "homofobii". Przyswojenie sobie tego terminu oraz autoidentyfikacja jest jedynie kwestią czasu. Interesującym przykładem jest upadły serwis prohomofobia.pl, który przezentował artykuły propagujące homofobię pisane językiem lewicowym: "LGBT", "narracje gejowskie", "musimy stworzyć kontrnarrację", "Woda to gender i jego promocja.", "naturalizacja transwestytyzmu", "przebój uniseksu".


Zobacz też