Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedii LGBT
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(nowe hasło)
 
(nowe hasło)
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 11:25, 14 wrz 2013

Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący Salgueiro da Silva Mouta
Państwo Portugalia Portugalia
Sygnatura 33290/96
Data rozstrzygnięcia 21 grudnia 1999 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 14. w związku z art. 8.
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii, sprawa ze skargi nr 33290/96, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 21 grudnia 1999 r. wydał wyrok stwierdzający, że Portugalia naruszyła art. 14. w związku z art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii

Była żona uniemożliwiała homoseksualnemu Manuelowi Salgueiro da Silva Mouta odwiedzanie córki, naruszając ugodę osiągniętej w sprawie rozwodowej. Mężczyzna zażądał, aby przyznano mu władzę rodzicielską. Sąd rodzinny w Lizbonie przyznał mu ją w 1994 r. Córka mieszkała z ojcem do 1995 r., kiedy została porwana przez matkę. W wyniku apelacji władza rodzicielska przeszła właśnie na nią, a skarżący uzyskał jedynie prawo do kontaktów, z którego nie mógł jednak korzystać. Sąd w uzasadnieniu powołał się na dobro dziecka i odniósł do homoseksualności ojca mieszkającego z innym mężczyzną.

Skarżący zarzucał nieuzasadnioną ingerencji w prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8. Konwencji) oraz dyskryminację (art. 14). Twierdził również, że sąd apelacyjny zmuszał go do ukrywania podczas wizyt u córki swoich skłonności homoseksualnych. Zdaniem władz sąd ten kierował się tylko nadrzędnym interesem dziecka, a nie orientacją seksualną skarżącego.

Wyrok Trybunału w sprawie Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii

Decyzja sądów portugalskich w znacznej mierze opierała się na fakcie, że skarżący był osobą homoseksualną oraz że „dziecko powinno przebywać w tradycyjnej portugalskiej rodzinie”. Trybunał stwierdził, że takie rozróżnienie oparte na orientacji seksualnej nie mieści się w ramach dozwolonych Konwencją.

Środki zasądzone na rzecz skarżącego w sprawie Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii

Trybunał nie zasądził zadośćuczynienia. Uznał, wobec braku roszczeń finansowych ze strony skarżącego, iż stwierdzenie naruszenia Konwencji powinno być dla niego wystarczającą satysfakcją. Zasądzono natomiast zwrot kosztów w kwocie 350 tys. escudos i 1 mln 800 tys. escudos jako zwrot honorariów adwokackich.