Same Love (Macklemore i Ryan Lewis)

Same Love, singiel z albumu The Heist, autorstwa amerykańskiego rapera Macklemore'a i producenta muzycznego Ryana Lewisa z udziałem Mary Lambert. Singiel ukazał się 18 lipca 2012 roku.

Macklemore
Ryan Lewis

„Same Love” jest utworem hip-hopowym należącym do podgatunku nazywanego świadomym hip-hopem, czyli skupiającym się na problematyce społecznej. Albumowa wersja piosenki trwa 5 minut i 20 sekund, natomiast wersja radiowa trwa 4 minuty i 9 sekund.

Piosenka „Same Love” powstawała w związku z kampanią związaną z tak zwanym Referendum 74, dotyczącym równości małżeńskiej w stanie Waszyngton.[1] Macklemore stwierdził, że piosenka powstała nie tylko jako wsparcie dla idei równości małżeńskiej, ale i ze względu na frustrującą homofobię, która panuje w środowisku hip-hopowców.

Singiel Same Love osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów w Nowej Zelandii i Australii oraz 14 miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.

Na okładce singla Same Love znajduje się wujek Macklemore'a – John Haggerty i jego partner Sean.

Teledysk do utworu „Same Love”

Teledysk do „Same Love” został wyreżyserowany przez Ryana Lewisa i Jon Jon Augustavo. Teledysk zadebiutował na YouTube, 2 października 2012 roku i w ciągu pierwszych 24 godzin zgromadził 350 tys. wyświetleń. Do 18 lipca 2013 roku teledysk do utworu Same Love został obejrzany ponad 58 mln razy.

W teledysku została ukazana kilkudziesięcioletnia historia geja i jego partnera. Pokazane zostały głównie sceny przedstawiające homofobię, kwestie związane z orientacją głównego bohatera i jego małżeństwo ze swoim partnerem.

Materiał wideo

Popularność utworu „Same Love” na światowych listach przebojów

  • Australia (ARIA) – 1
  • Nowa Zelandia (RIANZ) – 1
  • USA (Billboard Hot 100) – 14
  • Kanada (Canadian Hot 100) – 14
  • Francja (SNEP) – 27
  • Irlandia (IRMA) – 32
  • Holandia (Mega Single Top 100) – 47

Cytaty

Zasady nakazujące odnoszenie się z pogardą do homoseksualistów w tym środowisku są przestarzałe i nieprzystające do dzisiejszej rzeczywistości. Powinniśmy kierować się równością i humanitaryzmem. Nie warto przykładać wielkiej wagi do komentarzy w internecie. Wolę zmieniać ludzkie życia niż przejmować się komentarzami
— Macklemore[2]

Przypisy