Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Ugandzie

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Ugandzie Osoby LGBT nie mają w Ugandzie żadnej ochrony prawnej przed dyskryminacją ze względu na orientację. Zarówno męskie jak i kobiece kontakty homoseksualne są nielegalne. Do roku 2000 nielegalny był tylko seks między mężczyznami ale w roku tym wprowadzono poprawkę rozciągającą penalizację również na kobiety. Uganda rozważa na szczeblu parlamentarnym zaostrzenie kar i wprowadzenie kary śmierci za homoseksualność.

Sytuacja prawna LGBT
Państwo Uganda
Zagadnienia dyskryminacji
Depenalizacja Niezdepenalizowano. Homoseksualizm karany dożywociem.
Mapa Ugandy

W Ugandzie homoseksualność jest tematem tabu. Wg szacunków podawanych przez BBC News w Ugandzie żyje około pół miliona osób LGBT.

Sytuacja prawna

Prawo zakazujące kontaktów homoseksualnych zostało wprowadzone w Ugandzie w czasach gdy była ona kolonią brytyjską. Zgodnie z prawem kolonialnym, od 1860 r. homoseksualizm było przestępstwem podlegającym karze od 2 do 10 lat więzienia. Prawo to zostało utrzymane po uzyskaniu niepodległości a następnie uległo zaostrzeniu.

29 września 2005 r. prezydent Ugandy Yoweri Museveni podpisał poprawkę do konstytucji zakazującą małżeństw homoseksualnych. Tym samym Uganda stała się drugim państwem na świecie, które to uczyniło.

13 października 2009 r. ugandyjski parlamentarzysta złożył projekt ustawy przewidujący wśród kar za stosunki homoseksualne karę śmierci. Zgodnie z tym projektem karalne byłoby również promowanie praw osób LGBT. Obywatele byliby zobowiązani do informowania władz o homoseksualnych kontaktach, a wobec Ugandyjczyków uprawiających seks z osobami tej samej płci poza granicami Ugandy władze domagałyby się ekstradycji.[1]

Przypisy

  1. Paweł Fischer-Kotowski. Newsy : Świat. Replika. Dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTQ, 23/2010, s. 4 (2010), Warszawa: Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, ISSN 1896-3617 (pol.).