Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie, instalacja autorstwa Julity Wójcik znajdująca się na placu Zbawiciela w Warszawie od czerwca 2012 roku. Ma 9 metrów wysokości i 26 metrów szerokości.[1]

Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie

Montaż tęczy rozpoczął się w maju na krótko przed Paradą Równości, a ostateczny kształt instalacja osiągnęła 8 czerwca 2012 r.

Ochotnicy w ramach powołanej przez Julitę Wójcik Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Tęcza” przygotowali wspólnie 16 tys. główek sztucznych kwiatów,

Jak wyjaśniała autorka projektu, tęcza nawiązuje do pozytywnych emocji związanych z takimi wydarzeniami, jak Parada Równości, EURO 2012 oraz katolicka uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (tzw. Bożego Ciała). Sponsorem projektu był Instytut Adama Mickiewicza – instytucja kultury będąca agendą rządową.[1]

Pierwsze zniszczenie Tęczy

13 października 2012 r. ok. godz. 1.30 w nocy zamaskowani sprawcy podpalili tęczę. Dzięki szybkiemu przybyciu straży pożarnej część instalacji udało się uratować.[1]

Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w reakcji na zniszczenie dzieła w oświadczeniu dla prasy zwrócił się do wtedy nieustalonego jeszcze sprawcy następującymi słowami:

Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem.

Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców.

Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy – kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię by sprawić radość innym.

Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci?

Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka.

Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza.

Przeprosisz, pomożesz nam tęczę zreperować, a dopiero potem pójdziesz siedzieć.
— Paweł Potoroczyn

Sprawcą podpalenia, który podłożył ogień, okazał się 29-letni Paweł P. Miał 2,4 promila alkoholu we krwi.[2]

Mieszkańcy Warszawy spontanicznie zorganizowali w ramach portalu Facebook akcję pod nazwą „Cała Warszawa naprawia tęczę”.

Drugie zniszczenie Tęczy

W nocy z 31 grudnia 2012 r. na 1 stycznia 2013 r. jedna z wystrzeliwanych petard spowodowała pożar tęczy.

Trzecie zniszczenie Tęczy

Po raz kolejny tęczę podpalono w nocy 4 stycznia 2013 r.[2]

Czwarte zniszczenie Tęczy

W nocy z 23 na 24 lipca 2013 r. dokonano kolejnego podpalenia tęczy.[3] Jej odbudowę zapowiedziano na wrzesień 2013 r.[4] Dwa dni wcześniej 22 lipca w ramach jednego ze skrajnie prawicowych portali ukazał się artykuł pod którym w komentarzach pojawiały się wypowiedzi zachęcające do podpalenia (np. Spalić to qrestwo, tylko tym razem skutecznie i będzie po problemie, Przecież może przypadkowo spłonąć. I PO kłopocie.).

27 lipca 2013 r. Daniel Passent zaproponował aby pozostawić tęczę nadpaloną jako symbol wiele mówiący o tolerancji Polaków.[5]

Ja bym pozostawił taką jak jest, zgliszcza Tęczy – pomnik kultury i tolerancji. Tak jak w niektórych miastach pozostawia się jeden budynek nie odbudowany jako pomnik zniszczeń wojennych, tak Tęcza powinna stać spalona jako pomnik tego, co najgorsze.
— Daniel Passent[5]

Piąte zniszczenie Tęczy

Wieczorem 11 listopada w trakcie zamieszek towarzyszących marszowi środowisk nacjonalistycznych doszło do podpalenia świeżo odbudowanej tęczy. Uczestnicy manifestacji utrudniali akcję gaśniczą obrzucając strażaków kamieniami.

Warszawiacy po raz kolejny nie pozostali obojętni wobec aktów niszczenia naszego miasta. Tuż po informacji o podpaleniu dostaliśmy pierwsze propozycje pomocy, wsparcia finansowego i akcji crowdfundingu. Kolejne wciąż napływają. Autentyczny ruch społeczny, jaki rośnie od wczoraj na Facebooku, przerósł wszelkie oczekiwania.
— Paweł Potoroczyn

Następnego dnia mieszkańcy Warszawy spontanicznie zaczęli przynosić kwiaty i umieszczać na pozostałościach konstrukcji deklarując poparcie dla kolejnej odbudowy. Akcję tę wsparła również piosenkarka Edyta Górniak oraz aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Prezydentka Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała odbudowywanie tęczy ilekroć zostanie zniszczona.

Musimy się nauczyć szanowania cudzej wolności. Nie może być tak, że ktoś niszczy dobro publiczne, nawet jeśli uważa, że ono jest nie w tym miejscu i nie tak powinno wyglądać. Dlatego uważam, że powinniśmy to za każdym razem odnawiać. Dlatego, że jeżeli pozwolimy i ustąpimy przed chuligaństwem, niszczeniem, to znaczy, że ono z nami wygrało. Ja sobie nie pozwolę na to, żeby to wygrało, także ile razy trzeba będzie odbudowywać, tyle razy będziemy
— Hanna Gronkiewicz-Waltz

Staffan Herrström, ambasador Szwecji, postanowił wesprzeć tolerancję, wpinając kwiaty w spaloną tęczę na placu Zbawiciela.

W związku ze spaleniem tęczy stwrzono publiczny apel do dziennikarzy i dziennikarek o stanowczą reakcję na homofobię i wzmacnianie odruchów solidarności z osobami LGBT. Podpisały go liczne postacie świata kultury, mediów i nauki.

Nagrody

Julita Wójcik za swoją instalację została nagrodzona Paszportem Polityki

Nominacja za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich. Za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami.
— Uzasadnienie nominacji

Nominowana do nagrody „Kulturysta Roku 2012 Programu 3 Polskiego Radia”.[2]

Materiał wideo

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Michał Fal: Zamaskowani sprawcy podpalili tęczę na warszawskim placu Zbawiciela (pol.). natemat.pl, 2012-10-13. [dostęp 2013-02-21].
  2. 2,0 2,1 2,2 Jakub Panek: Znowu podpalili tęczę na placu Zbawiciela [ZDJĘCIA] (pol.). wyborcza.pl, 2013-01-04. [dostęp 2013-02-21].
  3. Antoni Rokicki: Kolejne podpalenie tęczy na Placu Zbawiciela. To już czwarty taki przypadek (pol.). natemat.pl, 2013-07-24. [dostęp 2013-07-28].
  4. Wojciech Karpieszuk: Ile razy jeszcze podpalą tęczę? We wrześniu ją naprawią (pol.). wyborcza.pl, 2013-07-26. [dostęp 2013-07-28].
  5. 5,0 5,1 Daniel Passent: Zostawić tęczę spaloną! (pol.). passent.blog.polityka.pl, 2013-07-27. [dostęp 2013-07-28].