Wiara i Tęcza

Z Encyklopedii LGBT
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Wiara i Tęcza (WiT), grupa polskich chrześcijan LGBTQ oraz ich rodzin i przyjaciół. Założycielami są Barbara (Artur) Kapturkiewicz i Agnieszka Wiciak. Obecnie zarejestrowana jako Fundacja Wiara i Tęcza [1].

Ma wiele doświadczeń współorganizowana wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii i Tolerado - kampania Przekażmy znak pokoju [2]. Organizują spotkania lokalny grup w całej Polsce, debaty wielu miastach. Fundacja Wiara i Tęcza bierze udział w synodzie zwołanym przez papieża. [3]

Uczestniczy w wielu spotkania zagraniczny jak Euroforum - European Forum of LGBT Christian Groups sieć grup chrześcijański LGBT z Europy. Współzałożyciele Global Network of Rainbow Catholics - Światowa Sieć Tęczowych Katolików. Przyznanie nagrody Przekażmy znak Pokoju dla siostry Jeannine Gramick[4]. Spotkanie z reżyserem i aktywistą Brendanem Fayem[5].

Nominacja do nagród Korony Równości - Kampanii Przeciw Homofobii [6] Ostatnio nowa kampania Wiara i nie wyklucza - miedzy innymi będzie wydanie książki. [7]

Wśród znany działaczy jest Kazik Strzelec z Lublina, członek Marszu Równości Lublin. Znany jest z walki swoją gminą Niedrzwicy Dużej, uchylenie wolny strefy od LGBT. Pracuje w Lublinie, a mieszka w Niedrzwicy Dużej, około 30 kilometrów od miasta. Jest mechanikiem w wojsku. [8]

Znana aktywistek Uschi Pawlik [9]- współzałożycielek [[1]], Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, uczestniczka Kongresu Katoliczek i katolików

Misza Czerniak członek chóru Voces Gaudii[10] oraz Fundacji Wiara i Tęcza. Ewa Hołuszko działaczka opozycyjna w okresie PRL. Bloger Darius - Darius Rock Darius_blog, Marcin Dzierżanowski – polski dziennikarz i publicysta, Kinga Kosińska pisarka i działaczka trans [11].

Lokalne grupy: Grupa lokalna Katowice: katowice@wiaraitecza.pl Grupa lokalna Kraków: krakow@wiaraitecza.pl Grupa lokalna Poznań: poznan@wiaraitecza.pl Grupa lokalna Warszawa: warszawa@wiaraitecza.pl Grupa lokalna Wrocław: wroclaw@wiaraitecza.pl Grupa lokalna Gdańsk: gdansk@wiaraitecza.pl

Większość grupy Wiara i Tęcza jest wyznania rzymsko-katolickiego, ale też wielu członków jest wyznania luteranie, Reformowany Kościół Katolicki.

== Działamy na rzecz chrześcijan homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych, niebinarnych i interpłciowych, opowiadając się za pełną akceptacją LGBT+ w Kościołach i w społeczeństwie. Uważamy, że każda orientacja seksualna i tożsamość płciowa jest darem od Boga i można ją pogodzić z wiarą. Sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji osób LGBT+, zwłaszcza motywowanej religijnie oraz wszelkim formom tak zwanej terapii reparatywnej.

Tworzymy przyjazne środowisko, w którym polscy chrześcijanie LGBT+ są w pełni akceptowani – również ze swoją seksualnością, w którym mogą rozwijać swoją wiarę i życie duchowe.

Staramy się przyspieszyć zmianę nauczania Kościołów w kierunku uznania pełnej wartości małżeństw i innych związków zawieranych przez osoby LGBT+, w tym tęczowych rodzin wychowujących dzieci. Wierzymy, że zmieniając świadomość wewnątrz Kościołów, przyczyniamy się do zwiększenia dobrostanu całego społeczeństwa.

Wśród przyjaciół i sojuszników duchowny są przeor Wrocławski dominikańskiej - ojciec Andrzej Kuśmierski i przeor Łódzki dominikańskiej Maciej Biskup [12]. Biskup Tomasz Puchalski z Reformowany Kościół Katolicki. Roman Pracki duchowny ewangelicko-augsburski, teolog, psychoterapeuta [13]. Michał Jabłoński – polski duchowny ewangelicko reformowany, zastępca radcy duchownego Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

Przyjaciel Fundacji Wiara i Tęcza Daniel Rycharski bohater filmu "Wszystkie nasze strachy" (nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni w reż. Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt).

Cele Fundacji Wiara i Tęcza wymienia się:

  • zapewnienie przyjaznego środowiska polskim chrześcijanom LGBTQ,
  • wspieranie i promowanie opartych na miłości związków jednopłciowych lub związków osób transpłciowych,
  • wspieranie osób samotnych LGBTQ,
  • tworzenie grup wsparcia w całej Polsce,
  • ułatwienie kontaktu osobom z miejscowości oddalonych od lokalnych grup
  • promowanie przyjaznego dialogu i wspólnego działania osób LGBTQ, które nie identyfikują się z religią chrześcijańską,
  • wsparcie dla rodzin i bliskich osób LGBTQ,
  • promowanie pełnej akceptacji osób LGBTQ w kościołach chrześcijańskich oraz polskim społeczeństwa do,
  • współpraca z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym charakterze,
  • działania charytatywne i edukacyjne.

Przypisy

Linki zewnętrzne