Wisława Szymborska

Z Encyklopedii LGBT
Wisława Szymborska

Wisława Szymborska (2009)
Urodzona 2 lipca 1923
Prowent
Zmarła 1 lutego 2012
Kraków
Zawód poetka, eseistka, felietonistka, tłumaczka, krytyk literacki
Odznaczenia
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Prowencie, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie), polska poetka, eseistka i krytyczka literacka, tłumaczka, felietonistka, członkini założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011) medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.

Wisława Szymborska debiutowała w 1945 wierszem Szukam słowa na łamach „Dziennika Polskiego”. W 1952 wydała swój pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy, w tym samym roku została członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1953–1966 była kierowała działem poezji „Życia Literackiego”. Była członkiem Pen Clubu od 1988 r.

Stosunek Wisławy Szymborskiej do kwestii LGBT

Wisława Szymborska wraz z Czesławem Miłoszem podpisali się pod listem otwartym popierającym organizowane w Krakowie dni kultury gejów i lesbijek adresowanym do władz Krakowa i jego mieszkańców.[1]

Treść listu:[2]

My, niżej podpisani, wyrażamy swoje poparcie dla organizacji festiwalu „Kultura dla tolerancji” oraz przygotowującej festiwal Kampanii Przeciw Homofobii Kraków.

Jednym z najwspanialszych osiągnięć kultury europejskiej jest poszanowanie odmiennych poglądów oraz postaw. Wzajemne współistnienie zróżnicowanych prądów intelektualnych, religijnych i społecznych stanowi fundament jednoczącej się Europy. Nie pozwólmy, by w przeddzień przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj pozostawał smutnym przykładem niezrozumienia podstawowych dla jednoczącego się kontynentu wartości. Przestrzeń życia publicznego jest własnością nas wszystkich. Każdy z nas ma prawo do manifestowania w niej swojej obecności bez wzglądu na wyrażane poglądy, wyznawaną wiarę a także orientację seksualną. Zaprzeczenie takiemu prawu jest pierwszym krokiem do powstania państwa totalitarnego.

Działalność skrajnie nietolerancyjnych organizacji, które rozpoczęły nagonkę na organizatorów festiwalu „Kultura dla tolerancji” jest próbą zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez jedną i negującą pozostałe orientację myślową. Jest także jawnym wezwaniem do nienawiści wobec wszelkiej inności. Jest wreszcie budowaniem barier pomiędzy obywatelami jednego miasta i jednego państwa.

Jesteśmy głęboko przekonani, że wielu mieszkańców Krakowa nie podziela nienawistnych poglądów ludzi, którzy demokrację nazywają rządami motłochu. Wierzymy, że w życiu kulturalnym naszego miasta jest miejsce dla festiwalu „Kultura dla tolerancji”. Nauczmy się mieszkać razem i szanować wzajemne różnice.

Wisława Szymborska, poetka
Czesław Miłosz, poeta
Krystian Lupa, reżyser
Abel Korzeniowski, kompozytor
Kazimierz Wiśniak, scenograf
Maja Ostaszewska, aktorka
Jacek Ostaszewski, muzyk
Roman Graczyk, publicysta
Kinga Dunin, publicystka
Marta Szostkiewicz, dziennikarka
Jacek Bomba, profesor psychiatrii CM UJ
Józef Gierowski, profesor psychologii lekarskiej CM UJ
Jerzy Aleksandrowicz, profesor psychoterapii CM UJ
Maria Orwid, profesor psychiatrii CM UJ
Mariola Flis, profesor antropologii UJ
Krystyna Slany, profesor socjologii UJ
Andrzej Flis, profesor antropologii UJ
Beata Szymańska, profesor filozofii UJ
Zdzisława Piątek, profesor filozofii UJ
Halina Grzymała-Moszczyńska, profesor religioznawstwa UJ

Przypisy

  1. Magdalena Kula: Marsz homoseksualistów dzieli Kraków (pol.). wyborcza.pl, 2004-05-05. [dostęp 2012-02-04].
  2. Kraków: Poparcie dla festiwalu kultury gej&les (pol.). innastrona.pl, 2004-05-04. [dostęp 2012-02-04].