Żaklina

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żaklina na Paradzie Równości w Warszawie w 2006 r.

Żaklina (właściwie Jacek Kudliński[1], ur. 1969 r.[2]), polski artysta parodysta drag queen.

Od 1990 r.[3] występuje głównie w Warszawie z własnym programem pod pseudonimem artystycznym Żaklina. Prezentuje swój repertuar również na terenie całej Polski[4].

Dnia 4 czerwca 2005 roku podczas finału "Drag Queen Contest 2005" zdobył tytuł "Królowej Polskich Drag Queen".[5].

Gdy w kwietniu 2009 r. radny skrajnie prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość z Poznania, Michał Grześ, oskarżył słonia Ninio z poznańskiego ZOO, że jest homoseksualistą[6], artyści drag queen z całej Polski, w tym Żaklina, zjechali się do Poznania, aby zaprotestować wobec homofobicznego wystąpienia radnego PiS. Artyści również odwiedzili słonia Ninio w ZOO[7]. Zdarzenie stało się pretekstem do zorganizowania koncertu "Ninio Knows How Festiwal" w Poznaniu, w którym wystąpili artyści drag queen z całej Polski, w tym Żaklina[8].

W lipcu 2009 uczestniczył w "Drag Queen Festival" w Sopocie[9].

Szeroka publiczność telewizyjna poznała artystę dzięki jego udziałowi w drugiej, polskiej edycji programu "Mam talent"[2], emitowanej jesienią 2009 r. Artysta dotarł do półfinału.

Żaklina wziął udział w audycji "Rozmowy w toku" emitowanej przez TVN 25 listopada 2009 r.[10]. Program wyemitowano ponownie 7 lipca 2011 r.[11]

Przypisy

Materiały filmowe

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona Żakliny