Afiszowanie się

Z Encyklopedii LGBT

Afiszowanie się, termin będący elementem homofobicznego mechanizmu, u podstaw którego leży założenie, że homoseksualizm powinien pozostać w ukryciu. "Afiszowanie się" obejmuje przede wszystkim mówienie, że jest się gejem lub lesbijką lub trzymanie partnera lub partnerki tej samej płci za rękę w miejscach publicznych.

Celem tego mechanizmu jest wykluczenie homoseksualizmu z przestrzeni publicznej. Jego logika zakłada, że orientacja seksualna jest "prywatną sprawą" i nie powinna być publicznie komunikowana. W rzeczywistości jednak dotyczy to jedynie homoseksualizmu, bowiem osoby posługujące się tym mechanizmem i używające tego terminu stosują go wyłącznie na określenie osób homoseksualnych. Orientacja seksualna jest "prywatną sprawą", ale tylko jeżeli jest to orientacja homoseksualna - nie ma "afiszujących się" heteroseksualistów.

Pomimo iż mechanizm ten opiera się na homofobii należy stwierdzić, że dzielenie osób LGBT na "afiszujących się" i "nieafiszujących się" jest zerwaniem z homofobią agresywną. Pokazuje, że heteronormatywna kultura produkuje strategie, które z jednej strony pozwalają na egzystencję osobom LGBT, z drugiej pozwalają na zapewnienie heteronormie monopolu w przestrzeni publicznej.

Zobacz też