Amini Fonua

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amini Fonua
Urodzony 14 grudnia 1989 r.
Tonga Roskill
Coming out 2013 r.
Zawód pływak

Amini Fonua, tongański pływak, urodzony 14 grudnia 1989 roku w Roskill w Auckland w Nowej Zelandii.

Amini Fonua jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu jako homoseksualista dokonał w maju 2013 roku, na łamach uniwersyteckiej gazetki Texas Agricultural and Mechanical University. Mimo, iż Texas A&M University znalazł się w badaniu przeprowadzonym przez The Princeton Review na 7 miejscu najmniej przyjaznych uniwersytetów dla osób LGBT w Stanach Zjednoczonych, Founa twierdzi, że nie spotkał się na Texas A&M University z homofobicznymi zachowaniami względem siebie.[1]

Rozmowa z moim kapitanem drużyny na Texas A&M pokazuje panujące tam zasady. Widząc, że nie mam nic do ukrycia i jestem otwarty na temat tego, kim naprawdę jestem, jeszcze jako student pierwszego roku. Kapitan wziął mnie na bok na rozmowę. Powiedział, że jeśli ktoś dyskryminowałby mnie za to, kim jestem, chciałby o tym natychmiast wiedzieć. Nienawiść nie jest wartością A&M i jeśli jakieś nienawistne zdarzenie miałoby miejsce, obiecał załatwić tę sprawę. W naszym sporcie jest wielu gejów odnoszących sukcesy. Nasz sport się rozwija, ponieważ przyciąga ludzi o otwartych umysłach.
— Amini Fonua

Karierę pływacką, Fonua rozpoczął w klubie w Roskill, gdzie trenował w latach 19992007. Następnie przeniósł się do West Auckland Aquatics. Jesienią 2008 roku, Fonua zdobył stypendium na Texas A&M University. Później rozpoczął studia na kierunku telekomunikacja i multimedia.

Fonua brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, jego trenerem był Winter Jon.

Materiał filmowy

Osiągnięcia

 • Oceania Swimming Championships 2010
  Złoto – 50 m w stylu klasycznym
  Brąz – 100 m w stylu klasycznym
  Brąz – 50 m w stylu motylkowym
 • Pacific Games 2011
  Srebro – 50 m w stylu klasycznym
  Brąz – 100 m w stylu klasycznym
  Srebro – 200 m w stylu klasycznym
 • Oceania Swimming Championships 2012
  Złoto – 50 m w stylu klasycznym
  Brąz – 50 m w stylu motylkowym

Przypisy

 1. Lester Brathwaite: Olympic Swimmer Comes Out As Gay At “Most Conservative University” in U.S. (ang.). queerty.com, 2013-05-07. [dostęp 2013-05-06].

Zobacz też