Anastasia Bucsis

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anastasia Bucsis
Urodzona 30 kwietnia 1989 r.
Kanada Kanada
Coming out 3 września 2013 r.
Zawód panczenistka

Anastasia Bucsis, kanadyjska panczenistka, urodzona 30 kwietnia 1989 roku w Kanadzie.

Anastasia Bucsis jest otwarcie mówiącą o swojej orientacji lesbijką. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonała 3 września 2013 roku w czasie parady Calgary Pride w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, w których prawdopodobnie weźmie udział.[1] Bucsis stwierdziła, że ze względu na swój udział w rosyjskich Igrzyskach i wprowadzonej w Rosji ustawie zakazującej tzw. „propagandy homoseksualnej” nie może dłużej milczeć na temat swojej orientacji.

Jestem homoseksualna i się tego nie wstydzę. Nie planowałam publicznego coming outu, ale biorąc pod uwagę to, co dzieje się w Rosji i mój możliwy występ na olimpiadzie w Soczi – nie mogę milczeć. Nie chcę dawać młodym ludziom sygnału, że homoseksualizm jest czymś, co należy ukrywać. A więc jestem lesbijką, przyjaciołom i rodzinie powiedziałam o tym dwa lata temu, a teraz na własnych warunkach, mówię to wam. – Anastasia Bucsis

Materiały filmowe

Przypisy

  1. Jim Buzinski: Olympic speedskater Anastasia Bucsis comes out in response to Russia's anti-gay laws (ang.). outsports.com, 2013-09-03. [dostęp 2013-09-04].