Andrzej Lepper

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Lepper

Andrzej Zbigniew Lepper (ur. 13 czerwca 1954 w Stowięcinie, zm. 5 sierpnia 2011 w Warszawie), polski związkowiec, polityk, założyciel oraz przewodniczący partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związku Zawodowego Samoobrona, w latach 2001-2007 poseł na sejm, przez dwa miesiące wicemarszałek Sejmu IV kadencji, wicemarszałek Sejmu V kadencji od 26 października 2005 do 9 maja 2006, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat na urząd Prezydenta RP w latach 1995, 2000, 2005 i 2010.

Stosunek Andrzeja Leppera do kwestii LGBT

Choć w 2003 r. opowiedział się przeciwko projektowi prof. Szyszkowskiej to jednak w późniejszych swych wypowiedziach wyrażał świadomość stałej obecności osób LGBT w życiu społecznym i konieczność regulacji takich kwestii prawnych jak dziedziczenie po zmarłym partnerze.

Nie to, że popieram, ale są tacy ludzie, byli i będą i politycy nie powinni uciekać od homoseksualistów i lesbijek. Jestem przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci. Ale jestem ze przyznawaniem im np. prawa dziedziczenia.
— Andrzej Lepper, w odpowiedzi na pytanie o poparcie ustawy o związkach partnerskich[1]

Cytaty o Andrzeju Lepperze

Andrzeja Leppera poznałem jako szef Kancelarii Prezydenta w latach 90. Sprawiał nam wiele kłopotów, bo blokował drogi, był szefem protestu, pamiętam kiedyś się pojawił w Pałacu Prezydenckim, z czasem wiele rozmawialiśmy i zorientowałem się, że jest to człowiek, który się szybko uczy, który z takiego populisty przeistacza się w osobę, która rozumie zależności i współzależności funkcjonowania państwa. Będę go wspominał bardzo ciepło.
— Ryszard Kalisz[2]

Przypisy