Angelina Jolie

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angelina Jolie
Angelina-Jolie cropped.jpg
Angelina Jolie (2005)
Prawdziwe
nazwisko
Angelina Jolie Voight
Data i miejsce
urodzenia
4 czerwca 1975
Stany Zjednoczone Los Angeles
Zawód aktorka
reżyser
producent filmowy
modelka
Współmałżonek Brad Pitt
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Portal Film

Angelina Jolie (wł. Angelina Jolie Voight), amerykańska aktorka, reżyserka, producentka i modelka urodzona 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Od 2001 roku Jolie jest zaangażowana w działalność humanitarną a szczególnie w pomoc uchodźcom w ramach ONZ.

Angelina Jolie jest otwarcie mówiącą o swojej orientacji biseksualistką.[1] W jednym z wywiadów zdradziła, iż spotykała się z aktorką Jenny Shimizu, którą poznała w 1996 roku na planie filmu Wtajemniczenie. Obecnie jest w związku z Bradem Pittem, którego poznała na planie filmu Mr. & Mrs. Smith w 2005 roku. Ma z nim troje biologicznych i troje adoptowanych dzieci.

W 2013 roku, ze względu na 87% ryzyko powstania raka piersi, Jolie poddała się podwójnej mastektomii. Zabiegi trwały 3 miesiące, w miejscach wyciętych piersi lekarze umieścili implanty. Po wykonaniu mastektomii ryzyko wystąpienia u Angeliny Jolie raka piersi zmniejszyło się do 5%. Jolie wyraziła nadzieję, że jej decyzja pomoże wielu kobietom pogodzić się z usunięciem piersi, które często jest postrzegane przez nie jako umniejszenie ich kobiecości.

Materiały filmowe

Wybrane cytaty

I would probably have married Jenny if I hadn't married my husband. I fell in love with her the first second I saw her.
— Angelina Jolie

Przypisy