Anton Krasowskij

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anton Krasovsky
Антóн Красóвский
Urodzony 18 lipca 1975 r.
Związek Radziecki Podolsk, ZSRR
Coming out 25 stycznia 2013 r.
Zawód dziennikarz, pisarz, krytyk

Аnton Wiaczesławowicz Krasowskij (ros. Антóн Вячеслáвович Красóвский, transliteracja Anton Viatcheslavovitch Krasovsky), rosyjski dziennikarz, pisarz i krytyk, urodzony 18 lipca 1975 roku w Podolsku, w obwodzie moskiewskim.

Аnton Krasowskij jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonał w trakcie programu telewizyjnego „Angry Guyzzz” w Kontr TV, który prowadził 25 stycznia 2013 roku. Tematem programu było prawo wprowadzające w Rosji zakaz tzw. „promocji homoseksualizmu”, czyli kryminalizacja jakichkolwiek pozytywnych wypowiedzi na temat homoseksualizmu. Krasowskij pod koniec programu powiedział:

Jestem gejem i jestem osobą taką jak ty, jak prezydent Putin.[1]

Po programie, w nocy z piątku 25 na sobotę 26 stycznia wszystkie firmowe konta Krasowskiego i korporacyjny e-mail zostały zablokowane. Usunięto też zdjęcia jego twarzy ze strony internetowej telewizji oraz wszystkie odcinki programu, który prowadził. Następnego dnia dostał SMS, którego znaczenie Krasowskij opisał jako „w poniedziałek możesz przyjść i spakować swoje rzeczy”.

Jak twierdzi Krasowskij, do swojego coming outu nie był przygotowany, ale od jakiegoś czasu myślał nad tym ze względu na ustawy o zakazie adopcji dzieci przez Amerykanów i zakazie „promocji homoseksualizmu”. Szczególnie ważnym momentem dla Krasowskiego był talk-show, w którym kilka dni przed coming outem rozmawiał z działaczami LGBT. W trakcie dyskusji zadał pytanie „Kiedy zdałeś sobie sprawę z tego, że jesteś gejem?”, na co jeden z działaczy odpowiedział „Kiedy pan zdał sobie sprawę z tego, że jest heteroseksualny?”.[2]

14 maja 2013 roku, Krasowskij napisał o brutalnym morderstwie Władisława Tornowoja, który 4 dni wcześniej padł ofiarą homofobicznego ataku ze strony swoich znajomych. W swoim felietonie opisał homofobiczne nastroje panujące we współczesnej Rosji, cały czas podsycane przez najważniejszych polityków.[3]

Kariera zawodowa

W 1994 roku Anton Krasowskij rozpoczął studia w Instytucie Literatury imienia Maksima Gorkiego w Moskwie. W 1996 roku jako student zaczął pracę w stacji telewizyjnej NTV, w której prowadził program o literaturze. W 1997 r. został felietonistą gazety Wieczernaja Moskwa. Później pracował w Kommiersant, Yandex, Niezawisimaja Gazieta i w rosyjskiej edycji magazynu Vogue.

W 2003 roku rozpoczął pracę przy miesięczniku Harper’s Bazaar, w 2005 r. został wydawcą magazynu Wallpaper. Od 2009 do 2012 roku pracował jako redaktor naczelny kilku programów telewizyjnych dla kanału NTV.

Pod koniec 2012 roku jako współtwórca uruchomił kanał telewizyjny Kontr TV, w którym pracował do swojego coming outu w styczniu 2013 roku.

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Ksenia Sokolova: Anton Krasowskij: I’m gay, and I’m a human being just like president Putin (ang.). snob.ru, 2013-02-06. [dostęp 2013-05-18].
  2. Sergei L. Loiko: Gay Russian TV personality reflects on his firing and his country (ang.). articles.latimes.com, 2013-02-23. [dostęp 2013-05-18].
  3. Anton Krasovsky: I came out because gay people in Russia are suffering – it's time for courage (ang.). guardian.co.uk, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-18].

Zobacz też