Artur Sieroszewski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Artur Sieroszewski, (ur. 1966, zm. 3 grudnia 1990 w Warszawie), polski działacz na rzecz środowiska LGBT.

Był studentem piątego roku Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 1990 wybrany został na przewodniczącego Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Grup "Lambda".

Był sprawnym i aktywnym działaczem wykazującym zapał konieczny do pełnienia swej funkcji. Pełnił ją jednak niecałe dwa miesiące.

Po śmierci Sieroszewskiemu przypisano w styczniu 1991 autorstwo słów, które miał rzekomo wypowiedzieć w swoim ostatnim przed śmiercią wywiadzie dla miesięcznika "Okay", wydawanego przez Włodzimierza Antosa. Słowa te stawiały w złym świetle działalność jego poprzednika na funkcji przewodniczącego Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Grup "Lambda", Grzegorza Okrenta[1].

Autentyczność tych słów podważają jednak zarówno profesor-promotor Sieroszewskiego, prof. Jaczewski jak i Waldemar Zboralski[2].

Wiadomo było w środowisku warszawskim, że prywatnie Antos nie darzył sympatią Okrenta. Wypowiedzi przypiswane pośmiertnie Sieroszewskiemu dały Antosowi okazję do wykonania personalnych ataków. Fakt ponownego wyboru Grzegorza Okrenta na stanowisko przewodniczącego Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Grup „Lambda” po śmierci Sierowszewskiego jedynie może potwierdzać wątpliwości na temat jego rzekomo nieprzychylnej oceny Okrenta, zaprezentowanej w wywiadzie opublikowanym przez Antosa.

Pod kierownictwem promotora, prof. Andrzeja Jaczewskiego, Sieroszewski przygotowywał pracę magisterską poświęconą kwestii tolerancji dla gejów i lesbijek[1].

Przypisy