B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący B.B.
Państwo Wielka Brytania Wielka Brytania
Sygnatura 53760/00
Data rozstrzygnięcia 10 lutego 2004 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 14. w związku z art. 8. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu, sprawa ze skargi nr 53760/00, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 10 lutego 2004 r. wydał wyrok stwierdzający, że Wielka Brytania naruszyła art. 14. w związku z art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Skarżący został skazany za stosunek płciowy z nieletnim w wieku 16 lat. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym czasie (1998-1999) udział w homoseksualnych czynnościach z mężczyznami poniżej 18 roku życia stanowił przestępstwo, podczas gdy wiek wyrażających zgodę na stosunki heteroseksualne wynosił 16 lat.

Wyrok Trybunału w sprawie B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Trybunał stwierdził naruszenie Artykułu 14 (zakaz dyskryminacji) w związku z Artykułem 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego).

Na rzecz skarżącego trybunał zasądził 7000 € z tytułu strat moralnych i 600 € z tytułu kosztów procesowych.

Skutki sprawy B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Sprawa B.B. przeciwko Zjednoczonemu Królestwu była jedną z kilku spraw, które przyczyniły się do zmiany prawa w Wielkiej Brytanii.

8 stycznia 2001 r. weszły w życie przepisy zrównujące wiek przyzwolenia dla par homoseksualnych i heteroseksualnych. Ustaliły taką samą granicę wiekową przyzwolenia na stosunki zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne równą 16 lat.