Christina Aguilera

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christina Aguilera (2010)

Christina Aguilera, amerykańska piosenkarka, aktorka i działaczka LGBT, urodzona 18 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku.

W 1999 roku Aguilera wydała swój debiutancki album muzyczny pt. Christina Aguilera, natomiast na ekranie debiutowała w latach 90, występem w programie The Mickey Mouse Club. Na rynku dostępne są perfumy sygnowane jej nazwiskiem.

Aguilera jest uważana za gejowską ikonę. W 2010 roku wystąpiła wraz z Cher w musicalu Burleska.

Działalność na rzecz osób LGBT

15 listopada 2008 r. Aguilera wzięła udział w akcji przeciwko wprowadzeniu kalifornijskiej Propozycji 8, poprawki do konstytucji zakazującej małżeństw jednopłciowych. Powiedziała wtedy: Małżeństwo powinno być wstąpieniem w związek dwojga ludzi celebrujących swoją miłość przed innymi. Nie powinno być w nim mowy o orientacji seksualnej.

W 2010 roku Aguilera wzięła udział w kampanii skierowanej do nastoletnich gejów i lesbijek It Gets Better. W przemówieniu skierowanym do młodych osób LGBT powiedziała: Wiem, jak ważne jest to, by czuć się sobą − w swojej karierze i życiu codziennym. Każdemu, kto czuje się, jak outsider, chcę powiedzieć: nie pozwól tyranii wygrać; bądź sobą i nie pozwól, by czyjeś słowa cię przygnębiły.

21 kwietnia 2011 r. Aguilera została wyróżniona przez komitet alei sław The Abbey's Gay Walk of Fame za działalność na rzecz osób LGBT.

W 2003 roku gwiazda została uhonorowana nagrodą podczas ceremoni GLAAD Awards za teledysk do utworu „Beautiful”, w którym pojawili się geje i osoby transseksualne. Przyjmując nagrodę powiedziała: Mój teledysk oddaje rzeczywistość i pokazuje, że geje i osoby transpłciowe są piękne...

Materiał filmowy