Ciała jamiste

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gray1155.png
Gray1154.png

Ciała jamiste prącia para walcowatych struktur gąbkowatej tkanki, które połączone razem tkanką łączną wraz z ciałem gąbczastym tworzą strukturę prącia. Ich wypełnienie się krwią powoduje zwiększenie rozmiarów penisa i jego usztywnienie zwane erekcją.

Anatomia

Ciała jamiste biegną od kości łonowych wzdłuż trzonu prącia aż do żołędzi. Ciała te zawierają nieregularne przestrzenie wypełnione krwią, wyścielone śródbłonkiem i oddzielone przegrodą z tkanki łącznej.[1] W porównaniu z ciałem gąbczastym, ciała jamiste mają beleczki bardziej wiotkie a jamki mniejsze.

Fizjologia

Pod wpływem podniecenia seksualnego następuje uwolnienie tlenku azotu (II) powodujące rozluźnienie mięśni ciał jamistych i ciała gąbczastego. Gąbczaste struktury tych ciał wypełniają się krwią napływającą z tętnicy sromowej większej. Do ciał jamistych napływa 90% krwi zaangażowanej w erekcję. Funkcją ciała gąbczastego jest zapobieganie ściśnięciu cewki moczowej podczas erekcji.

Przypisy

  1. Understanding a man's erection (ang.). whitelotuseast.com.
Star of life2.svg
Informacje zawarte w Homopedii nie zastępują konsultacji lekarskiej. Z informacji zawartych w Homopedii korzystasz na własną odpowiedzialność.