Daniel Kawczynski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Kawczynski
Daniel Kawczynski, May 2008 cropped.jpg
Daniel Kawczynski (2008)
Urodzony 24 stycznia 1972
Polska Warszawa
Coming out 2013
Zawód polityk

Daniel Kawczynski, brytyjski polityk Partii Konserwatywno-Unionistycznej, urodzony 24 stycznia 1972 roku w Warszawie. Od 2005 roku jest członkiem parlamentu brytyjskiego.

Daniel Kawczynski jest otwarcie mówiącm o swojej orientacji biseksuaistą.[1] Publicznego coming outu jako osoba biseksualna dokonał 30 czerwca 2013 roku, udzielając wywiadu brytyjskiemu konserwatywno-liberalnemu dziennikowi The Daily Telegraph.

Poinformowałem moje stowarzyszenie kilka tygodni temu, że po rozwodzie, znalazłem nowego partnera i był nim facet. Oni byli bardzo życzliwi, co oczywiście bardzo doceniam. – Daniel Kawczynski w wywiadzie udzielonym The Daily Telegraph[2]

Daniel Kawczynski do 2011 roku był w związku małżeńskim z kobietą, z którego ma jedną córkę. Jak wyznał w wywiadzie, do czasu poznania swojego partnera spotykał się wyłącznie z kobietami. Daniel Kawczyński opowiada się za równością małżeńską dla par jednopłciowych i różnopłciowych. Jako polityk partii konserwatywnej dostawał apele od części swoich wyborców o niegłosowanie za rządową ustawą wprowadzającą możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych, ale jak sam stwierdził, bardzo ważne jest, by każdy człowiek miał równe prawa.

Kawczynski, który nieprzerwanie od 2005 roku zasiada w brytyjskim parlamencie, jest najwyższym parlamentarzystą świata, ma 2 metry i 6 centymetrów wzrostu. Zasiada w Komitecie Rolnictwa. Jest założycielem ponadpartyjnej grupy ds. Hodowli Bydła i Przemysłu Mleczarskiego. Reprezentuje regiony Shrewsbury i Atcham w West Midlands.

Rodzice Daniela Kawczyńskiego pochodzą z Polski, wyjechali do Wielkiej Brytanii gdy Daniel miał 9 lat. Kawczynski nie unika mówienia o swoich polskich korzeniach. Jest założycielem Koła Przyjaciół Polski zrzeszającego członków Partii Konserwatywnej, angażuje się też w działalność instytucji wspierających integrację polskich emigrantów.

Kawczynski jest absolwentem uniwersytetu w Stirling, jednej z najważniejszych szkockich wyższych uczelni.

Materiał filmowy

Przypisy