David Kato

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Kato
Urodzony ok. 1964
Uganda Nakawala
Zmarł 26 stycznia 2011
Uganda Bukusa
Zawód nauczyciel

David Kato Kisule, ugandyjski nauczyciel i działacz LGBT, urodzony ok. 1964 roku w Nakawala w Ugandzie, został zamordowany 26 stycznia 2011 roku w Bukusa.

David Kato był pierwszym gejem w Ugandzie, który publicznie powiedział o swojej orientacji seksualnej.[1] 3 marca 2004 roku Kato jako jeden ze współzałożycieli stworzył SMUG, pierwszą w Ugandzie organizację broniącą praw osób LGBT.

W październiku 2010 roku znalazł się wśród 100 osób, których dane i zdjęcia zostały opublikowane przez ugandyjski tabloid Rolling Stone w artykule, który wzywał do nienawiści na tle orientacji homoseksualnej. Po ukazaniu się artykułu David Kato i dwie inne osoby, które zostały wymienione w gazecie złożyły pozew do sądu. 3 stycznia 2011 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Rolling Stone publikując wizerunek powodów naruszył prawo do godności i prywatności oraz nakazał każdemu wypłacić po 600 $ odszkodowania.

26 stycznia 2011 roku Kato został zaatakowany w swoim domu przez nieznanego napastnika, który uderzył go dwukrotnie w głowę młotkiem. Kato zmarł w drodze do szpitala.

David Kato jest bohaterem filmu dokumentalnego Call Me Kuchu opowiadającego o życiu osób homoseksualnych w Ugandzie.

Przypisy