Der Eigene

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwszy numer Der Eigene (1896)

Der Eigene, pierwsze na świecie czasopismo gejowskie, publikowane w Berlinie w latach 1896-1932 przez niemieckiego działacza GLBT, dziennikarza i anarchisty Adolfa Branda.

Nazwa czasopisma została zainspirowana pracą niemieckiego filozofa Maxa Stirnera zatytułowaną Der Einzige und sein Eigentum, która była poświęcona anarchizmowi indywidualistycznemu. Początkowo na łamach Der Eigene poruszana była głównie filozofia Stirnera i tematyka anarchistyczna. Z czasem w magazynie zaczęła pojawiać się poezja, proza i manifesty polityczne, a także męskie akty. Wśród publikujących w magazynie byli między innymi: Klaus Mann, Thomas Mann, Benedict Friedlaender, Theodor Lessing, Ernst Burchard i Erich Mühsam.

Czasopismo Der Eigene powstało jako kwartalnik, ale już po 10 wydaniach zaczęło się ukazywać co miesiąc, choć z czasem sytuacja polityczna i niemiecka cenzura zaczęły utrudniać regularne wydawanie pisma. Ostatecznie w 1933 roku po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, dom Adolfa Branda został przeszukany a materiały potrzebne do wydawania pisma zostały skonfiskowane.[1]

Galeria

Przypisy

  1. Adolf Brand: Brief des schwulen Verlegers (niem.). GLBT-news.israel-live.de, 1933-11-29. [dostęp 2012-11-03].